Sensacyjne doniesienia z Tatr. Morskie Oko ma nietypowego lokatora
Przyrodników zdziwiło pojawienie się nietypowego dla gór zwierzęcia nad Morskim Okiem. Nie dawali mu szans na przeżycie, dlatego ze smutkiem kiwali głowami, kiedy okazało się, że zginęło, spadając ze Szpiglasowej Przełęczy. To, co okryli teraz, to prawdziwa przyrodnicza sensacja. Bobrów w Tatrach jest więcej.
Bobry zadomowiły się na dobre nad Morskim Okiem
Bóbr zadomowił się nad Morskim Okiem i stał się przyrodniczą sensacją. Tatry to dla niego obce środowisko. Przyrodnicy zakładali, że będzie trudno mu przetrwać ostrą zimę w górach. Teraz poinformowali, że przeżył już drugi sezon.
Bóbr albo bobrza rodzina pojawiła się wysoko w Tarach dwa lata temu. Przed rokiem leśniczy znad Morskiego Oka poinformował, że budzący zainteresowanie gryzoń zginął, spadając ze Szpiglasowej Przełęczy . Budowa żeremi w rejonie Morskiego Oka trwa jednak dalej, dlatego leśnicy doszli do wniosku, że bobrów od początku było tam więcej.
Bóbr ścina wierzby w Tatrach
Znów pojawiły się wątpliwości, co do tego, jak zwierzęta przetrwają mrozy.
Leśnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego mówią, że bóbr przetrwał tam już drugą zimę i ma się dobrze. Jego działalność widać na lodzie, gdzie jest przebity przerębel i zwleczone gałęzie.
Leśnicy argumentują, że o jego aktywności świadczą też liczne tropy: wydeptał na śniegu chodnik i ściął wierzby. Jego żeremie zlokalizowane jest w okolicach Dwoistej Siklawy tuż pod Mnichem i przy tak zwanym Półwyspie Miłości. Tam ma drugie gniazdo, gdzie wychodzi spod wody i żeruje.
Skąd bobry wzięły się wysoko w polskich Tatrach?
Eksperci podejrzewają, że bobry przywędrowały do Morskiego Oka wzdłuż Rybiego Potoku.
- W 2015 r., zaobserwowano żeremie bobrów w okolicach Łysej Polany, gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka.
- Później ślady ich obecności obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki.
- W 2021 r. pierwszy raz zauważono je wysoko w górach.
- W 2022 r. zginął jeden z bobrów żyjących nad Morskim Okiem.
Fot. Canva
Źródło: Onet