Ruszyła naprawa słynnej polskiej plaży. Nagrania z szalejącego sztormu obiegły całą Polskę
W grudniu 2023 r. w wyniku sztormu częściowemu zniszczeniu uległa jedna z najpiękniejszych polskich plaż. W Lubiatowie (pow. wejherowski) właśnie ruszyły prace naprawcze. Jak informują media, na plażę wjechał ciężki sprzęt.
Sztorm w Lubiatowie
Pod koniec grudnia 2023 r. oczy całej Polski zwrócone były na piękną plażę w Lubiatowie, która w mgnieniu oka znikła pod wysokimi falami Morza Bałtyckiego. Najbardziej ucierpiało betonowe zejście na plażę nr 44. Zostało ono kompletnie zniszczone i teraz wymaga odbudowy.
Czytaj więcej: Pojechała na all inclusive do Turcji. “Pierwszy raz czegoś takiego doświadczyłam”
Woda zniszczyła także i wydmy, co skutkowało częściowym zawaleniem się pobliskiego klifu. Dodatkowo, w wyniku szalejącego sztormu ucierpiała pobliska infrastruktura tj. schody, ławeczki czy płoty.
Ciężki sprzęt na plaży w Lubiatowie
Jak poinformowała m.in. Wirtualna Polska, na plażę w Lubiatowie wjechał ciężki sprzęt w celu naprawy wyrządzonych przez żywioł szkód.
- Całą małą architekturę planuje się zamontować ponownie po ustaniu okresu sztormowego w miejscu bezpiecznym dla odwiedzających. W ramach usuwania szkód sztormowych planuje się również usunięcie elementów betonowych - pozostałości po dawnym obiekcie Wojsk Ochrony Pogranicza, które spadły z terenów Nadleśnictwa na plażę w lokalizacji około 300 m na wschód od wejścia nr 44 - tłumaczył w rozmowie z RMF FM Rafał Skowronek, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Choczewo.
Koszt "ciężki do oszacowania"
"Koszt naprawy na chwilę obecną jest ciężki do oszacowania z uwagi na trudności terenowe powstałe na wskutek abrazji brzegu morskiego w tym miejscu" - czytamy na stronie RMF FM.
Według informacji Wirtualnej Polski, w 2024 r. na ochronę wybrzeża z budżetu Urzędu Morskiego w Gdyni przeznaczono ponad 22 mln zł. Urząd Morski opiekuje się wybrzeżem o długości ok. 417,5 km.