Rewolucja na polskim lotnisku. Zmiany w bagażu podręcznym. Koniec z uciążliwym limitem?
Lotniska na całym świecie nieustannie wprowadzają udogodnienia dla podróżnych, a jeden z polskich portów lotniczych wkrótce będzie mógł pochwalić się nowoczesną technologią. Wszystko wskazuje na to, że uciążliwe wyciąganie zawartości bagażu podręcznego w trakcie kontroli bezpieczeństwa powoli stają się przeszłością, co oznacza mniej stresu i mniej czasu spędzanego w kolejkach. Kiedy zmiany wejdą w życie?
Rewolucja na polskich lotniskach. Skanery odmienią kontrolę bezpieczeństwa
Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice oraz warszawskie Lotnisko Okęcie jako pierwsze w Polsce zapowiedziały zakup nowoczesnych skanerów typu CT, dzięki którym nie trzeba już będzie wyjmować elektroniki, kosmetyków, metalowych rzeczy ani innych przedmiotów osobistych z plecaków i toreb.
Dla pasażerów oznacza to między innymi zniesienie limitu płynów w bagażu podręcznym. Sprzęt zainstalowany na stanowiskach kontroli bezpieczeństwa pozwoli na szybsze i sprawniejsze sprawdzenie bagaży, które pasażerowie wnoszą na pokład samolotu.
Na razie przygotowywany jest przetarg na zakup urządzeń, jednak napotkano na problemy związane z wagą takowych urządzeń — umieszczenie ich przy stanowiskach kontroli bezpieczeństwa mogłoby spowodować zbyt duże obciążenie stropów. Okazuje się, że znacznie szybszych zmian możemy się spodziewać na innym polskim lotnisku , które obecnie jest w trakcie modernizacji.
Czytaj więcej: Z Warszawy na baśniową wyspę w kilka godzin. Nowy kierunek LOT-u, turyści już zacierają ręce
Nowoczesne skanery na lotnisku w Poznaniu. Tego jeszcze u nas nie było
W ślad za lotniskami w obecnej i dawnej stolicy Polski poszedł Port Lotniczy Poznań-Ławica, który poinformował o podjęciu kluczowego kroku w kierunku zmian. Częścią lotniska, która w wyniku prac modernizacyjnych przejdzie największą przemianę, będzie Centralna Strefa Kontroli Bezpieczeństwa (CSKB). To miejsce, gdzie po ewentualnym oddaniu większych walizek przechodzi się z bagażem podręcznym.
Według informacji Fly4free.pl nowoczesne tomografy komputerowe do kontroli bagażu w poznańskim porcie lotniczym najprawdopodobniej zaczną działać już z początkiem kwietnia 2025 roku. Dzięki nim kontrolerzy mogą oglądać nasze bagaże z niemal każdego kąta, co pozwala im szybciej ocenić, czy znajdują się w nich niedozwolone przedmioty. W rezultacie zwiększy to przepustowość i skróci kolejki.
Kontrola bezpieczeństwa przebiega w ten sposób m.in. w Berlinie, Rzymie, Amsterdamie oraz na niektórych lotniskach w Wielkiej Brytanii, co rozwiązało problem związany z długimi kolejkami.
Ponad dwukrotnie uda się przyspieszyć obsługę pasażera - powiedział cytowany przez Radio Poznań Marcin Drzycimski z lotniska Ławica.
Koniec z limitem 100 ml płynu?
Wprowadzenie skanerów na lotniskach można traktować jako szansę na zniesienie limitów na płyny, choć nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia tej zmiany. Do tego czasu jednak nadal będą obowiązywać przepisy dotyczące limitu płynów w bagażu podręcznym.
Absolutnie nie wykluczamy, że do momentu instalacji skanerów na naszym lotnisku te przepisy przywracające limit płynów mogą zostać zniesione. Jak słyszymy, wszystko jest na dobrej drodze – powiedział dyrektor działu rozwoju i planowania inwestycji lotniska w Poznania, cytowany przez Fly4free.pl.
Przypomnijmy, że aktualnie w bagażu podręcznym w Europie i innych regionach możemy przewozić płyny i żele w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie pojemniki muszą być umieszczone w jednej przezroczystej, zamykanej plastikowej torbie o pojemności do 1 litra.