Turysci.pl
restauracje

fot. Pixabay/ ivabalk

Restauratorzy z Zakopanego przyłączają się do pozwu zbiorowego. Brak turystów i zamknięcie branży wywołały olbrzymie straty

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Polskie restauracje chcą pozwać państwo polskie za straty poniesione w wyniku lockdownu. Do sądu idą ci restauratorzy, którzy nie dostali od rządu pomocy, albo uważają, że była ona niewystarczająca. Wśród nich są również przedsiębiorcy z Zakopanego, którzy dodatkowo swoją działalność opierają na turystach.

Restauracje w Zakopanem opierają swój ruch na turystach. Obecnie brakuje przyjezdnych, a same lokale muszą pozostawać zamknięte, przez co przynoszą olbrzymie straty. Dlatego podhalańscy przedsiębiorcy dołączyli do ogólnopolskiego pozwu przeciwko państwu polskiemu.

Restauracje w Zakopanem żyją z turystów

Jak się okazuje, pod pozwem podpisało się już 650 restauracji z całego kraju, w tym również z Podhala. Sytuację na tym obszarze dodatkowo komplikuje fakt, że cały region opiera swoją działalność na turystyce, która również jest zablokowana.

Zakopane o swoich problemach związanych z brakiem turystów komunikuje od kilku miesięcy. W grudniu burmistrz Leszek Dorula mówił, że gospodarka wszystkich turystycznych miast i gmin ściśle związana jest z turystyką.

- Każdy obszar życia publicznego naszego miasta i nasz budżet zależy od dynamiki rozwoju turystyki, atrakcyjności oferty turystycznej - mówił wówczas burmistrz Zakopanego dla RP.

Hotele mogą zostać otwarte w połowie maja

Prof. Horban: Otwarcie hoteli możliwe w połowie maja

CZYTAJ DALEJ

Restauracje z całej Polski, które zostały wykluczone z pomocy w rządowych tarczach lub wsparcie okazało się niewystarczające podjęły decyzję o złożeniu pozwu do sądu.

Przedsiębiorcy podkreślają, że obecne przepisy nie są zgodne z konstytucyjną swobodą prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynym aktem umożliwiającym zamknięcie restauracji jest stan wyjątkowy, którego w Polsce nie wprowadzono.

- Do pozwu może przystąpić każdy restaurator, który poniósł straty w związku z lockdownem, tym wiosennym z 2020 i trwającym obecnie. W sumie w przeciągu 13 miesięcy restauracje są zamknięte 9 pełnych miesięcy - tłumaczy restaurator z Zakopanego, który podpisał się pod pozwem.

Członkami Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, która złożyła pozew, jest już kilkanaście restauracji z Podhala. Przedsiębiorców reprezentować będzie znana kancelaria prawna „Dubois i Wspólnicy".

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >