Turysci.pl
Paszporty szczepionkowe w Polsce

fot. unsplash.com/Ashkan Forouzani

Prof. Krzysztof Simon mówi o paszportach szczepionkowych i otwieraniu hoteli po majówce

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Paszport szczepionkowy mógłby umożliwiać Polakom pobyt w hotelu, podróż zagraniczną lub skorzystanie z różnych atrakcji? Prof. Krzysztof Simon widzi potencjał tego pomysłu, wskazuje jednak, że na takie działania jest jeszcze zbyt wcześnie.

  • Prof. Simon jest za benefitami dla osób, które przeszły zakażenie koronawirusem lub przyjęły preparat przeciwko chorobie

  • Podkreślił, że działanie to będzie miało sens tylko wtedy, gdy dostęp do szczepionek będzie powszechny

  • Ekspert stwierdził, że jego zdaniem otwarcie hoteli po majówce jest dobrą decyzją

Unia Europejska zapowiada wprowadzenie paszportów szczepionkowych jeszcze przed wakacjami. Z pomysłem tym jednak nie zgadzają się wszyscy. Temat wywołuje kontrowersje, ale zdaniem prof. Krzysztofa Simona, ordynatora Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, takie działania mają sens. Ekspert wskazuje jednak, że nowy dokument musi zostać wprowadzony w odpowiednim momencie.

Paszporty szczepionkowe są dobrym pomysłem?

Prof. Simon był gościem programu Newsroom WP. Zapytany został, czy wprowadzenie ułatwień dla osób z paszportem szczepionkowym to dobry pomysł. Przytoczony tu został przykład wpuszczania turystów do hoteli.

Ryanair nie wpuścił ani jednego pasażera na pokład

Ani jeden pasażer nie został wpuszczony na pokład Ryanaira lecącego z Francji do Dublina

CZYTAJ DALEJ

Jestem za, [...] ale musi być równość dostępu [do szczepionek - przyp. red.]. Ja bym absolutnie dawał benefity osobom, które przechorowały lub się zaszczepiły – stwierdził zdecydowanie.

Prowadząca zapytała więc, czy zdaniem eksperta dobrym czasem na wprowadzenie paszportu szczepionkowego mógłby być koniec wakacji lub jesienią. Profesor Simon jednak opowiada się za wcześniejszą datą.

Nie, szybciej. Jeśli od 1 lipca rząd i UE wprowadzi dobrowolność wpisania się na szczepienia, to już ta sytuacja się zmieni. Nie wpisałeś się, to nie możesz lecieć na Zanzibar [...], nie możesz pójść do kina, ale reszta może – wyjaśnił ekspert.

W dalszej części rozmowy zwrócił jednak uwagę, że zastosowanie takiego systemu może przełożyć się na liczne próby oszustw. Zaznaczył, że europejski wariant paszportu szczepionkowego, który ma umożliwiać podróże międzynarodowe, może być dobrym rozwiązaniem. Istotne jest jednak to, aby stworzono również odpowiednie sposoby kontroli tych dokumentów.

Na koniec prof. Simon został zapytany, czy nie ma przeciwwskazań, żeby otwierać hotele po weekendzie majowym. Taka wiadomość pojawiła się dzisiaj w mediach po spotkaniu wicepremiera Jarosława Gowina z Radą Przedsiębiorczości.

Ja osobiście uważam, że przy zmniejszonym obłożeniu hotele należałoby otworzyć. Z dystansem, rozdzielaniem żywności itd. – ocenił.

Przypomnijmy, że już kilka dni temu minister zdrowia zaznaczał, że nie ma planu, by hotele czy inne przedsiębiorstwa otwierać tylko dla osób zaszczepionych. Jednocześnie jednak Jarosław Gowin sugerował, że jego zdaniem Polacy, którzy przyjęli preparat, powinni mieć możliwość swobodnego korzystania z obiektów noclegowych oraz restauracji.

W Izraelu paszporty szczepionkowe funkcjonują od dawna

Unia Europejska pracuje nad tzw. paszportami szczepionkowymi, które mają umożliwiać swobodne podróże między krajami Wspólnoty i wspomagać odbudowę sektora turystycznego. Niektóre kraje rozważają jednak szersze zastosowanie tego typu dokumentów i podobne rozważania nie toczą się jedynie w Polsce.

Izrael już w lutym ogłosił, że na swoim terenie wprowadza ułatwienia dla osób zaszczepionych. Tam proces podawania preparatu przebiegał wyjątkowo sprawnie i szybko, ale rzeczywiście do hoteli czy restauracji wchodzić mogli w tym czasie jedynie ci obywatele, którzy okazali dowód przyjęcia szczepionki.

Tamtejszy rząd wydawał zielone przepustki, dzięki którym możliwe było m.in podróżowanie po kraju, spędzenie nowy w hotelu, skorzystanie z obiektów turystycznych i atrakcji, a także np. wejście do siłowni.

Z pewnością praktyka ta utrudniła życie codzienne części mieszkańców, doprowadziła jednak do bardzo szybkiej poprawy sytuacji pandemicznej. Izraelski rząd zapowiedział już otwarcie granic dla turystów oraz odmrożenie tego sektora dla podróżnych z zagranicy. Co więcej, na ulice swobodnie wychodzi już większość obywateli, korzystając m.in. z plaż, o czym więcej przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >