Turysci.pl Polska Polskie fokarium bije rekordy popularności. Idealny pomysł na rodzinną wycieczkę
fot. Canva

Polskie fokarium bije rekordy popularności. Idealny pomysł na rodzinną wycieczkę

21 marca 2024
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

22 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Foki. Fokarium Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego od lat stanowi obowiązkowy punkt wycieczki dla rodzin z dziećmi, które wybierają się na Hel. Nadbałtycki ośrodek przyciąga turystów, którzy są ciekawi, jak wygląda życie fok i innych morskich zwierząt. W trakcie wizyty przyjezdni mogą m.in. podziwiać pokazy karmienia futrzastych przyjaciół, jak i obejrzeć ich niesamowite popisy akrobatyczne.

Historia fokarium na Helu

Mimo, że działania na rzecz fok są przeprowadzane nad Bałtykiem od kilkudziesięciu lat, oficjalne otwarcie specjalistycznego ośrodka miało miejsce w 1999 r. Inspiracją dla badaczy była historia foki o imieniu Balbin.

31 marca 1993 r. ranne zwierzę zostało uratowane, a następnie odbyło skuteczną rehabilitację. To zmotywowało ekspertów do tego, by na poważnie zająć się ochroną fok w bałtyckich wodach.

Chore zwierzęta są leczone w fokarium, a te, które nie potrzebują dalszej opieki - wypuszczane na wolność.

Badania fok w helskim fokarium

Jak czytamy na stronie fokarium, w ośrodku bada się m.in. "zachowanie fok, sposoby odżywiania i ich dietę, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi, a także stan zapasożycenia oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt".

Dodatkowo, po odbytej rehabilitacji i uzyskaniu zgody weterynarzy, wypuszczane "foki szare mogą ponownie spełniać się w pozytywnej roli drapieżnika i być testerem czystości morskiego ekosystemu, w tym jakości ryb które konsumuje człowiek".

Fokarium na Helu - co warto zobaczyć

Helskie fokarium można zwiedzać codziennie. W okresie od października do kwietnia ośrodek można odwiedzać w godzinach 10.00-16.00. W maju, czerwcu i wrześniu od godz. 10.00 do 17.00, a w lipcu i sierpniu od 10.00 do 18.00.

Czytaj więcej: W "Nasz nowy dom" puścili już napisy i dopiero powiedzieli o najważniejszym

Od października do kwietnia odbywają się dwa karmienia fok wraz z prelekcją o godz. 11.00 i 14.00. Nie ma możliwości rezerwacji miejsc. Bilet normalny do fokarium kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł.

“Pełnia Śmierci” już wkrótce ukaże się na niebie. Tego dnia spójrz w górę
Górale przerażeni pomysłem zakonników. "Chcą położyć trupem okoliczne restauracje"
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy