Polska też ma swoje “skalne miasto”. Nie trzeba jechać do Czech by podziwiać nietypowe formacje górskie
Co roku czeskie Skalne Miasto przyciąga tysiące turystów z Polski. Jak się okazuje, w kraju nad Wisłą również mamy odpowiednik tej atrakcji. Warto się tam wybrać szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy dopisuje pogoda.
Szukacie pomysłu na ciekawą jedno- lub dwudniową wycieczkę po Polsce? Dobrym rozwiązaniem będzie przejażdżka i skorzystanie z atrakcji skalnego miasta, które jest na wyciągnięcie ręki.
Skalne miasta - jak wyglądają?
Skalne miasta to nic innego jak formacje labiryntów, które w większości przypadków są efektem erozji terenu poprzez wietrzenie mechaniczne, opady deszczu, ruchy ziemi czy rozciągające się spękania skalne. W wyniku tych działań możemy podziwiać strzeliste formacje skał osadowych tj. piaskowce czy zlepieńce.
Formacje te tworzą przeróżne formy. Skały występują w kształcie ambon, grzybów skalnych, baszt czy skałek. Efekt zapiera dech w piersiach. Jednym z najpopularniejszych tego typu labiryntów jest Skalne Miasto w Czechach.
Błędne Skały w Polsce
W Polsce również możemy poszczycić się skalnymi miastami. Jednym z nich jest malowniczy labirynt w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Błędne Skały, bo o nich mowa, położone są na wysokości 852 m i dzięki swym niezwykłym kształtom cieszą oko odwiedzających od wielu lat.
Błędne Skały znajdują się w południowej Polsce, zaledwie 20 minut jazdy samochodem od uzdrowiska Kudowa-Zdrój, które słynie za sprawą występujących tam wód mineralnych. Jak czytamy na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych, “ widoczny stąd (z Błędnych Skał - red.) jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze”.
Trasa wiodąca przez Błędne Skały
Labirynt między Błędnymi Skałami nie należy do najdłuższych. Można go przejść już nawet w ok. 30 minut, jednak warto w trakcie wędrówki się nie spieszyć i z uważnością podziwiać kolejne dzieła matki natury. Po drodze czeka na zwiedzających m.in. popularna Kurza Stopka i słynne Skalne Siodło.
Przed wycieczką zalecamy sprawdzić trasę i dobrze przygotować się do wyprawy. W niektórych miejscach jest dość wąsko, z tego względu odradzamy brania ze sobą wózka czy bardzo dużego plecaka.