Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Najsłynniejsze wody mineralne znajdują się właśnie tam. Prawdziwa perła wśród polskich uzdrowisk
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 27.06.2023 17:50

Najsłynniejsze wody mineralne znajdują się właśnie tam. Prawdziwa perła wśród polskich uzdrowisk

Krynica-Zdrój
fot. Facebook

W Polsce znajduje się obecnie 47 miejscowości, które mają status uzdrowiska. Najwięcej z nich znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego. Choć wiele z tych miejsc aspiruje do miana “najlepszego uzdrowiska”, kuracjusze zgodnie wskazują, że tylko jedno powinno szczycić się tym tytułem.

Krynica-Zdrój znajduje się w Beskidzie Sądeckim w województwie małopolskim, w dolinie potoku Kryniczanka. Miasto to jest położone w Popradzkim Parku Krajobrazowym i służy jako świetna baza wypadowa w okoliczne góry. Dodatkowo, Krynica-Zdrój od lat słynie ze swych prozdrowotnych właściwości. 

Historia Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój została założona w 1547 r. i była wówczas niewielką wsią o nazwie Krzenycze. Przez kolejne lata zmieniała swoich właścicieli w związku z zaborami Polski. Już w XVIII r. badacze rozpisywali się nad zdrowotnymi właściwościami tamtejszych muszyńskich wód. Zaczęły powstawać domy zdrojowe i rozwijać się turystyka w tym rejonie.  

Na początku XX w. do Krynicy zawitał geolog Rudolf Zuber i to właśnie on zasłynął odkryciem słynnej wody mineralnej. Badacz zalecił odwiert na głębokości 810 m, skąd wypłynęła lecznicza woda Zuber. 

Słynni goście w Krynicy-Zdroju

Kronikarze prześcigają się w wymienianiu coraz to znakomitszych nazwisk, jakie wystąpiły niegdyś do Krynicy-Zdroju. Wśród nich znajdują się m.in. Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Władysław Reymont, Artur Grottger, królowa Holandii Juliana oraz Jan Kiepura. 

Co roku Krynica-Zdrój jest odwiedzana przez tysiące przyjezdnych, którzy korzystają nie tylko z tamtejszego ośrodka narciarskiego, ale przede wszystkim uzdrowiska. Krynickie pijalnie wód mineralnych mają udowodnione właściwości lecznicze.

Sanatoria w Krynicy-Zdroju

Do Krynicy-Zdroju wyjeżdżają głównie kuracjusze leczący choroby układu trawiennego i moczowego, niedokrwistości, układu krążenia i przemiany materii. Jak czytamy na stronie krynica.pl, miejscowość ta “jako uzdrowisko funkcjonuje już od  ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły nie tylko niezatarte piętno na architektonicznej mapie miasta i regionu, ale są przede wszystkim świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa”.