Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polak przywiózł z wakacji 1 kg rafy koralowej. Służby odkryły ładunek w walizce
Patryk Korzec
Patryk Korzec 08.04.2021 18:43

Polak przywiózł z wakacji 1 kg rafy koralowej. Służby odkryły ładunek w walizce

Polak przewoził rafę koralową w walizce
zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Polak wrócił z wakacji na Malediwach z niecodzienną pamiątką. W swojej walizce miał ponad kilogramowy fragment rafy koralowej. Przewożenie jej jest nielegalne bez odpowiednich dokumentów. Mężczyzna odpowie za swoje działanie przed sądem.

  • Około 30-letni turysta przywiózł z wakacji na Malediwach kilogramowy fragment rafy koralowej

  • Jak tłumaczył, kupił ją w jednym ze sklepów. Nie wiedział, że transport takiego ładunku jest nielegalny

  • Sprawa trafi do sądu, a rafa koralowa, ujawniona w walizce, została zatrzymana przez służby

Polak, który wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie, przewoził w swojej walizce nietypowy ładunek. Służby otworzyły bagaż i zobaczyły, że w środku znajduje się kilogramowy fragment rafy koralowej. Turysta został poproszony o wyjaśnienie niecodziennej sytuacji.

Polak wrócił z wakacji z kilogramem rafy koralowej

Jak stwierdził ok. 30-letni podróżny, rafę kupił w jednym z lokalnych sklepów na Malediwach, gdzie przebywał na wakacjach. Rzeczniczka warszawskiej Izby Administracji Skarbowej, cytowana przez WP Turystyka, wyjaśniła, koralowce rafotwórcze są objęte ochroną.

Aby je przewieźć do Polski, konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Turysta najwyraźniej ich nie posiadał, bo bagaż został zatrzymany do czasu sprawy karnej.

O dalszych losach mężczyzny zadecyduje sąd. Sprawa jest poważna, ponieważ, jak tłumaczy Pasieczyńska, rafy koralowe uznawane są za jeden z najbogatszych ekosystemów na świecie.

Niestety rozwój turystyki w miejscach ich występowania, a także szkodliwa działalność człowieka, mogą stanowić dla niej zagrożenie. Z tego powodu rafy koralowe są pod ochroną, co ujęte zostało w konwencji waszyngtońskiej CITES.

Czego nie można przywozić z wakacji?

Lista przedmiotów oraz żywych stworzeń, których nie można swobodnie przewozić w bagażu, jest wyjątkowo długa. Szczegóły poznać można na stronach rządowych oraz witrynach służb celnych. Niedawno opisywaliśmy sytuację przemytu małych żółwi z Galapagos, przykładów nielegalnych przewozów jest jednak znacznie więcej.

Turyści często zupełnie nieświadomie przywożą ze sobą jako pamiątki z wycieczki produkty, które nie powinny przekroczyć granicy naszego kraju. Przepisy zabraniają np. przewozu figurek z wizerunkiem Buddy z Tajlandii, jeśli mają one więcej niż 20 cm wysokości.

Zabronione jest również zabieranie charakterystycznego, czarnego piasku z plaży Wysp Kanaryjskich czy muszli ślimaków z Australii. Pamiątką z wizyty w Ameryce Południowej nie mogą być natomiast wszelkie ozdoby i biżuteria, wykonane z piór dzikich ptaków.

Uważać trzeba też podczas przewożenia artykułów spożywczych. Z Ukrainy nie możemy przewozić produktów pochodzenia zwierzęcego, a z państw egzotycznych przywieźć nie wolno m.in. konserw, w składzie których znajduje się mięso zwierząt egzotycznych, np. strusia czy krokodyla.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP