Turysci.pl
Polak przewoził rafę koralową w walizce

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Polak przywiózł z wakacji 1 kg rafy koralowej. Służby odkryły ładunek w walizce

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polak wrócił z wakacji na Malediwach z niecodzienną pamiątką. W swojej walizce miał ponad kilogramowy fragment rafy koralowej. Przewożenie jej jest nielegalne bez odpowiednich dokumentów. Mężczyzna odpowie za swoje działanie przed sądem.

  • Około 30-letni turysta przywiózł z wakacji na Malediwach kilogramowy fragment rafy koralowej

  • Jak tłumaczył, kupił ją w jednym ze sklepów. Nie wiedział, że transport takiego ładunku jest nielegalny

  • Sprawa trafi do sądu, a rafa koralowa, ujawniona w walizce, została zatrzymana przez służby

Polak, który wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie, przewoził w swojej walizce nietypowy ładunek. Służby otworzyły bagaż i zobaczyły, że w środku znajduje się kilogramowy fragment rafy koralowej. Turysta został poproszony o wyjaśnienie niecodziennej sytuacji.

Polak wrócił z wakacji z kilogramem rafy koralowej

Jak stwierdził ok. 30-letni podróżny, rafę kupił w jednym z lokalnych sklepów na Malediwach, gdzie przebywał na wakacjach. Rzeczniczka warszawskiej Izby Administracji Skarbowej, cytowana przez WP Turystyka, wyjaśniła, koralowce rafotwórcze są objęte ochroną.

Tunezja zaostrza przepisy dla turystów

Tunezja zaostrza restrykcje dla turystów do końca kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Aby je przewieźć do Polski, konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. Turysta najwyraźniej ich nie posiadał, bo bagaż został zatrzymany do czasu sprawy karnej.

O dalszych losach mężczyzny zadecyduje sąd. Sprawa jest poważna, ponieważ, jak tłumaczy Pasieczyńska, rafy koralowe uznawane są za jeden z najbogatszych ekosystemów na świecie.

Niestety rozwój turystyki w miejscach ich występowania, a także szkodliwa działalność człowieka, mogą stanowić dla niej zagrożenie. Z tego powodu rafy koralowe są pod ochroną, co ujęte zostało w konwencji waszyngtońskiej CITES.

Czego nie można przywozić z wakacji?

Lista przedmiotów oraz żywych stworzeń, których nie można swobodnie przewozić w bagażu, jest wyjątkowo długa. Szczegóły poznać można na stronach rządowych oraz witrynach służb celnych. Niedawno opisywaliśmy sytuację przemytu małych żółwi z Galapagos, przykładów nielegalnych przewozów jest jednak znacznie więcej.

Turyści często zupełnie nieświadomie przywożą ze sobą jako pamiątki z wycieczki produkty, które nie powinny przekroczyć granicy naszego kraju. Przepisy zabraniają np. przewozu figurek z wizerunkiem Buddy z Tajlandii, jeśli mają one więcej niż 20 cm wysokości.

Zabronione jest również zabieranie charakterystycznego, czarnego piasku z plaży Wysp Kanaryjskich czy muszli ślimaków z Australii. Pamiątką z wizyty w Ameryce Południowej nie mogą być natomiast wszelkie ozdoby i biżuteria, wykonane z piór dzikich ptaków.

Uważać trzeba też podczas przewożenia artykułów spożywczych. Z Ukrainy nie możemy przewozić produktów pochodzenia zwierzęcego, a z państw egzotycznych przywieźć nie wolno m.in. konserw, w składzie których znajduje się mięso zwierząt egzotycznych, np. strusia czy krokodyla.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >