Turysci.pl
Wulkan La Soufriere się budzi

fot. wikimedia.org/Acp~commonswiki/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Wulkan La Soufrière budzi się do życia. Ewakuacja na karaibskiej wyspie

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Karaibski wulkan La Soufriere budzi się do życia. Władze kraju St. Vincent i Grenadyny zarządziły wielką ewakuację, którą objęto około 16 tys. osób. Domy opuścić muszą wszyscy mieszkańcy strefy czerwonej, która jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo wynikające ze zbliżającej się erupcji.

  • Wulkan La Soufiere znajduje się na północnej części wyspy Saint Vincent i Grenadyny

  • Aktywność wulkaniczna w tym regionie rejestrowana jest już od dłuższego czasu. Kopuła lawowa w kraterze formować się zaczęła 27 grudnia

  • Władze St. Vincent i Grenadyny ogłosiły wielką ewakuację ludzi, którzy mieszkają w czerwonej strefie. Do erupcji dojść może w każdej chwili

La Soufriere jest stratowulkanem, który w historii wybuchał już wielokrotnie i niestety nie zawsze udawało się uniknąć ofiar. 7 maja 1902 roku w wyniku jego erupcji zginęło 1680 osób. Władze wyspiarskiego państwa St. Vincent i Grenadyny, znajdującego się na Karaibach, wczoraj wieczorem ogłosiły nakaz ewakuacji mieszkańców terenów najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo.

Wulkan La Soufriere grozi erupcją

Profil Kataklizmy w Polsce i na Świecie na Facebooku poinformował, że drgania harmoniczne służby lokalne na Karaibach zaczęły rejestrować 8 kwietnia, około godziny 3:00 czasu lokalnego. Zaobserwowano ich 6, a występowały co ok. 2,5 godziny.

Tunezja zaostrza przepisy dla turystów

Tunezja zaostrza restrykcje dla turystów do końca kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Autory wpisu podkreślają, że jest to ten sam rodzaj zjawiska, który zarejestrowano przed wybuchem wulkanu na Islandii 19 marca, o którym pisaliśmy tutaj.

Już 27 grudnia 2020 roku, według źródeł profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie, rozpocząć się miało formowanie nowej kopuły lawowej w kraterze wulkanu. Dojść miało też do zauważalnego wzrostu kopuły lawowej, która grozi eksplozją.

Jak twierdzą eksperci, do wybuchu dojść może w każdej chwili, sytuacja więc jest bardzo niebezpieczna.

Wielka ewakuacja

Jak czytamy na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku, władze karaibskiego kraju wytyczyły 4 strefy zagrożenia, oznaczone kolorami: czerwonym, pomarańczowym, żółtym oraz zielonym.

Mieszkańcy ze strefy najbardziej zagrożonej, są ewakuowani. Jak szacują media, domy opuścić musiało ok. 16 tys. osób. Korki na drogach wyjazdowych zobaczyć można dzięki nagraniu pochodzącym z profilu BarbadosToday na Twitterze.

Obecnie trwa walka z czasem, by wszystkie osoby wywieźć ze strefy zagrożenia. Jak przekazują media, ludzie ewakuowani są nawet statkami - na pokładach wycieczkowców transportuje się ich na sąsiednie wyspy na Karaibach, m.in. Antiguę, Grenadę, Santa Lucię i Barbados.

Całą akcję utrudnia sytuacja pandemiczna. Władze robią wszystko, by masowa ewakuacja nie przyczyniła się do rozprzestrzenienia koronawirusa. Z tego powodu na statki wpuszczane są tylko osoby zaszczepione na COVID-19.

W tym trudnym czasie głos zabrał również premier St. Vincent i Grenadyny. W orędziu do narodu Ralph Gonsalves stwierdził, że najważniejsza jest w tych trudnych chwilach współpraca. Jego zdaniem, dzięki niej kraj ma szansę z tej próby wyjść jeszcze silniejszy.

Polityk zapewnił również, że uciekający mieszkańcy, którzy nie posiadają paszportów, o nic nie muszą się martwić. Przywódcy leżących blisko siebie krajów wyspiarskich uzgodnili, że ewakuowane osoby legitymować się mogą dowodami osobistymi i będzie do respektowane.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/Kataklizmy w Polsce i na Świecie

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >