Turysci.pl
Co Polaków irytuje na plażach

{zdjęcie poglądowe) Marek BAZAK/East News

Polacy powiedzieli, co ich najbardziej denerwuje ich na plażach

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polacy stracili cierpliwość i dokładnie opisali wszystko, co ich najbardziej denerwuje na nadmorskich plażach. Jak się okazuje, lista jest bardzo długa, a znajdziemy na niej m.in. nagie dzieci, alkohol, brud czy głośną muzykę.

  • Polacy dla WP opisali, co ich najbardziej denerwuje na plażach w Polsce

  • Najwięcej osób irytuje zajmowanie miejsc parawanami. Internauci wskazali, że przez to na plażach jest potem tłoczno

  • Wielu osobom przeszkadza też głośna muzyka, niegrzeczne i nagie dzieci, sterty śmieci oraz słaba infrastruktura

W tym roku tysiące Polaków - z uwagi na sytuację pandemiczną - zapewne zdecyduje się na urlop w kraju, zamiast wyjazdu za granicę. Polska ma do tego warunki idealne, bo urlopowicze cieszyć się mogą zarówno górskimi szlakami, jak i żeglowaniem po mazurskich jeziorach, a także licznymi plażami.

Problem w tym, że ten ostatni etatu zakłócić może wiele czynników. WP zapytała internautów o to, co ich najbardziej irytuje na polskich plażach i okazało się, że lista jest wyjątkowo długa.

Morskie oko

Ratownicy TOPR nurkowali w Morskim Oku. Pokazali zdjęcia „Syreny” na dnie

CZYTAJ DALEJ

Co Polaków irytuje na plażach?

Na pierwszym miejscu pojawiła się kwestia parawanów. Choć Polacy kupują je coraz rzadziej, nadal wiele osób odgradza sobie nimi miejsce, rezerwując często nieproporcjonalnie duży teren w stosunku do liczby osób wypoczywających. Przez to robi się ścisk, na co narzekają inni urlopowicze.

Kolejną irytującą kwestią jest głośna muzyka puszczana z przenośnych głośników. Internauci wskazali, że irytuje ich np. odtwarzane disco polo, które zdecydowanie kłóci się z szumem morza oraz krzykiem mew, przy których chcieliby wypoczywać.

Dalej znalazły się dwa punkty dotyczące dzieci. Po pierwsze maluchy zachowujące się niegrzecznie - biegające, krzyczące i zasypujące wszystkich i wszystko piaskiem. Po drugie ci mali wczasowicze, którym rodzice pozwalają na plaży przebywać nago. Internauci wskazują, że jest to krępujący widok, a do tego praktyka niehigieniczna i niebezpieczna.

Turystom nie podobają się też sterty śmieci, które ludzie zostawiają po sobie - zarówno na piasku, jak i w wodzie czy na promenadach. Niestety śmiecenie jest problemem występującym w wielu częściach kraju i każdego roku nasila się w sezonie wakacyjnym.

Plażowicze zauważają również niewystarczającą infrastrukturę na polskich plażach. Ich zdaniem przydałoby się m.in. więcej przebieralni, śmietników oraz toalet. Z tym ostatnim wiąże się też krytyka wobec osób, które załatwiają swoje potrzeby w niewyznaczonych do tego miejscach.

Co zrobić, gdy ktoś zachowuje się na plaży nieodpowiednio?

Wiele z tych problemów da się załatwić samodyscypliną turystów. Każdy z nas powinien np. pamiętać o tym, by nie śmiecić czy odgradzać parawanem tylko taki odcinek plaży, którego naprawdę potrzebuje do swobodnego wypoczynku.

Co jednak możemy zrobić, jeśli inni plażowicze nie chcą zachowywać się spokojnie i np. są zbyt głośno? Adwokat Ewa Figurska-Szczepanik z kancelarii „Adwokaci Szufel" w Kielcach w rozmowie z Money.pl wyjaśniła, że podchodzi to pod zakłócanie porządku publicznego.

Po interwencji służb źle zachowujący się urlopowicze mogą dostać mandat w wysokości nawet 500 zł, a w skrajnych sytuacjach nawet trafić do aresztu. Rzecznik Straży Miejskiej w Warszawie radzi jednak, by w pierwszej kolejności jednak spróbować się spokojnie dogadać z sąsiadami.

Poprosić o ściszenie muzyki, wyjaśnić swoje położenie, być życzliwym i nie prowadzić rozmowy w stronę konfliktu. Dopiero gdy spokojna rozmowa nie poskutkuje, szukać pomocy u służb.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >