Turysci.pl Na topie Pływanie w tym miejscu może skończyć się tragicznie. Ratownik pokazuje, dlaczego
Fot. Flickr/Alistair Young

Pływanie w tym miejscu może skończyć się tragicznie. Ratownik pokazuje, dlaczego

2 lipca 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Co roku wraz z wakacjami przychodzi wzrost wypadków nad wodą. Obecnie wielu turystów udało się nad Bałtyk i pomimo obecności ratowników na plażach, może dojść do tragedii. Ich bezpieczeństwo będzie zależało od tego, czy ustosunkują się do obowiązujących zakazów.

Na TikToku pojawił się materiał ratownika Patryka, który pokazał jedno z niebezpieczeństw czyhających na lekkomyślnych pływaków nad polskim morzem.

Ratownik pokazał, co się dzieje, gdy podejdziemy za blisko falochronów

W swoim materiale na TikToku ratownik Patryk tłumaczy, dlaczego ratownicy nie pozwalają ani zbliżać się do falochronów, ani na nie wchodzić. W pierwszych sekundach filmu powoli zbliża się do falochronów, umieszczonych niedaleko jednej z bałtyckich plaż. Kiedy znajduje się już parę metrów od nich, wtem znika pod wodą. Następnie pokazuje, jak prezentują się falochrony pod wodą. Były otoczone glonami i z wyraźnymi ubytkami w paru miejscach. O co chodziło ratownikowi?

Ratownik ostrzega przed zagrożeniem

Po obejrzeniu filmu użytkownicy wciąż nie wiedzieli, o co chodzi z tym zakazem. Na szczęście z pomocą przyszli im inni oglądający i autor nagrania, którzy w komentarzach próbowali wyjaśnić przyczynę całego zamieszania.

Wchodząc na falochron możemy stracić równowagę i nie tyle wpaść do wody, co skaleczyć się i jednocześnie zakazić ranę. Dla pływaków jest to równie niebezpieczne miejsce, gdyż wystarczy, że wykonają parę kroków i nagle stracą grunt pod nogami. Dodatkowo tworzą się tam prądy morskie i to na tyle silne, że mogą wciągnąć pływaka głębiej pod wodę, a nawet cisnąć go o falochron, co spotkało jednego z komentujących film ratownika Patryka.

W wakacje liczba utonięć wzrasta

Jak podaje strona internetowa Centrum Ratownictwa, każdego roku aż kilkaset osób nie wraca z wakacji w wyniku utonięcia. Najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków nad wodą jest pływanie pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Statystycznie jest to aż 20 proc. przypadków. Ludzie toną też w wyniku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, brawurowych zachowań, nieumiejętności pływania czy urazów głowy i kręgosłupa przy skokach do wody oraz skurczy mięśni i żołądka.

Źródło: Centrum Ratownictwa

Niepokojąca informacja znad Bałtyku. Woda drastycznie zmieniła kolor
Polską "małą Toskanią" zachwyca się cały świat. Ta wieś nie ma sobie równych
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy