Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Niepokojąca informacja znad Bałtyku. Woda drastycznie zmieniła kolor
Magda Antoł
Magda Antoł 27.06.2023 11:24

Niepokojąca informacja znad Bałtyku. Woda drastycznie zmieniła kolor

Plaża w Krynicy Morskiej
Fot. Flickr/Krzysztof Belczyński

Sezon wakacyjny rozpoczęty i turyści już wkrótce pojawią się tłumnie na bałtyckich plażach. Jednak nie wszędzie woda będzie zachęcała do kąpieli. Już pojawiły się informacje, że woda przybrała niecodzienną barwę.

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie Zalewu Wiślanego, którego kolor znacznie się zmienił.

Zalew Wiślany nad Bałtykiem przybrał zielonkawy kolor

26 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił na swoim Facebooku zdjęcie satelitarne z Copernicus Sentinel-2. Zostało wykonane 19 czerwca i widać na nim Zalew Wiślany oraz sąsiadującą z nim Zatokę Gdańską. W zalewie barwa wody znacznie różni się od tej w zatoce. Na dużym obszarze przybrała kolor zielonkawy. Co to może oznaczać dla turystów?

W wodach Bałtyku pojawiły się sinice

Oznacza to, że w wodach Zalewu Wiślanego pojawiły się sinice. Są to organizmy samożywne, które z uwagi na zdolność do tlenowej fotosyntezy i obecność chlorofilu były dawniej mylnie brane za rośliny. Występują niemal wszędzie na Ziemi i są odporne na długotrwałe susze, wysokie temperatury oraz zasolenie. To z ich powodu kąpieliska są zamykane, gdyż ich wpływ na zdrowie człowieka może być szkodliwy. Wytwarzają one substancje trujące nie tyle w wodzie, co w powietrzu. Dlatego też przez samą obecność w miejscu ich występowania ludzie mogą się zatruć.

Objawy zatrucia substancjami wytwarzanymi przez sinice

Do zatrucia może dojść poprzez kąpiel w skażonej wodzie lub jej wypicie. Objawy mogą być różne, gdyż wszystko zależy od tego z jakim rodzajem sinic się zetkniemy. Wśród nich mogą pojawić się nudności, wymioty, osłabienie, drżenie mięśni czy zaburzenia równowagi. Może też dojść do reakcji alergicznych tj.: podrażnienie skóry i oczu, wysypka, a nawet napady astmy. W przypadku zetknięcia się z sinicami należy oddalić się ze skażonego miejsca i dbać o nawadnianie organizmu.

Źródło: Leki.pl