Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zmarła legenda Zakopanego. Całe życie poświęcił turystom w Tatrach
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 22.04.2024 14:27

Zmarła legenda Zakopanego. Całe życie poświęcił turystom w Tatrach

Schronisko na Hali Ornak
Fot. Natalia Księżak Turyści.pl, Facebook/TOPR

W wieku 86 lat zmarł ceniony narciarz i ratownik TOPR. Józef Krzeptowski wielu kojarzył się z tatrzańskimi schroniskami, bowiem w swoim życiu prowadził ich kilka. Cenili go nie tylko bliscy, ale i turyści. Wziął udział w ponad 150 akcjach ratunkowych, a jedną pamiętamy szczególnie. 
 

Zmarł Józef Krzeptowski

“Z prawdziwym smutkiem informujemy, że 20 kwietnia 2024 roku, w wieku 85 lat zmarł ratownik TOPR Józef Krzeptowski. Był ratownikiem od 1972 roku, a przysięgę ratowniczą złożył w 1973 roku” - informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe TOPR na Facebooku.

Był ogromnym miłośnikiem narciarstwa i sportu. To były zawodnik Wisły-Gwardii Zakopane, mistrz i wicemistrz Polski juniorów. Startował także za granicą. Był doskonałym skialpinistą. Turyści z kolei znali go z Tatr, gdzie prowadził schroniska. 

Był mocno związany z Tatrami. Prowadził w górach schroniska

Józef Krzeptowski urodził się w 1938 roku. Był synem Marii i Andrzeja Krzeptowskich, którzy przed wojną zajmowali się schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów. Józef już jako dziecko polubił schroniskowe życie, ale i w samych górach spędzał dużo czasu.

W latach 1958-1969 prowadził schroniska w Dolinie Roztoki, w 1973-1985 Pięciu Stawach Polskich i w 1990 roku przez sześć lat pracował na Hali Ornak. Ostatnie pod jego opieką, znajdowało się na Polanie Chochołowskiej. Oprócz tego prowadził także pawilon gastronomiczny na Włosienicy (1986-1989). 

Czytaj też: Wojna milionerów na Podhalu. Znów głośno o “królowej Zakopanego”

Krzeptowski uratował 50 narciarzy

“Całe swoje zawodowe życie spędził w Tatrach, aktywnie uczestnicząc w akcjach i wyprawach ratunkowych. Wziął udział w blisko 150 wyprawach ratunkowych, często jako pierwszy docierając do oczekujących pomocy, oraz zwiózł ponad 50 kontuzjowanych narciarzy sam będąc doskonałym narciarzem” - czytamy w facebookowym wpisie TOPR.


Źródło: Facebook/TOPR, 24tp.pl

Tagi: Tatry TOPR Góry