Paszporty covidowe w Polsce od 1 czerwca. Minister zdrowia potwierdził
Polska od 1 czerwca przystąpi do unijnego systemu certyfikatów covidowych, czyli tzw. paszportów szczepionkowych. Mają one zapewnić obywatelom Unii Europejskiej swobodne podróże zagraniczne. Takie działanie ma na celu m.in. wsparcie europejskiego sektora turystycznego.
-
Minister zdrowia poinformował we wtorek, że Polska oficjalnie 1 czerwca przystąpiła do europejskiego systemu certyfikatów COVID-19
-
Nowy dokument ma zawierać informacje o przejściu zakażenia, zaszczepieniu się lub wyniku testu podróżnego na koronawirusa
-
Z certyfikatu będzie można korzystać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta
Minister zdrowia, podczas wtorkowego wystąpienia, ogłosił, że Polska 1 czerwca dołączyła do systemu tzw. paszportów szczepionkowych. Oznacza to, że mamy jako jedni z pierwszych w Europie dostęp do nowych dokumentów ułatwiających podróżowanie.
Zielone certyfikaty mają wejść do powszechnego użytku 1 lipca , zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Adam Niedzielski poinformował natomiast, że Polacy mogą już otrzymać paszport np. za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.
Polska 1 czerwca dołączyła do unijnych certyfikatów covidowych
Jak wyjaśnił Adam Niedzielski, europejski system ma przede wszystkim ułatwić podróżowanie między krajami europejskimi . Już wcześniej eksperci wypowiadali się o nim jako o nadziei dla branży turystycznej Starego Kontynentu.
Podczas konferencji prasowej szef Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że Polska jest jednym z siedmiu krajów, w których dokument będzie dostępny dla obywateli. Wraz z nami otrzymali go:
-
Czesi;
-
Grecy;
-
Duńczycy;
-
Niemcy;
-
Bułgarzy;
-
Chorwaci.
Polityk zaznaczył, że „w zasadzie" nie są to już testy certyfikatu, a realna możliwość korzystania z niego. Dokument jest bowiem zgodny ze wszelkimi standardami, można zatem korzystać z jego możliwości.
Jak wyrobić tzw. paszport szczepionkowy?
Minister Niedzielski wyjaśnił także zasady działania paszportu szczepionkowego. Można otrzymać go zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.
Pobrać go można z Internetowego Konta Pacjenta w obu wersjach . W przypadku druku, dysponujemy szczególnie ważnym, unikatowym kodem QR. Formę papierową otrzymać można w każdym punkcie szczepień oraz placówce medycznej.
25 czerwca pojawić się ma również mobilna aplikacja, która ułatwi korzystanie z elektronicznej formy paszportu szczepionkowego . Jak podaje Turystyka.rp.pl, ma nosić ona nazwę Unijnego Certyfikatu Covid. Zgodnie z zapowiedziami, ma być ona dostępna zarówno na urządzenia mobilne z systemem Android, jak i iOS.
Z pomocą aplikacji możliwe będzie przedstawienie kodu QR (tego samego, co na wersji papierowej) pracownikom granicznym. Wstępne zapowiedzi mówią, że po przeskanowaniu kodu nie będą wyświetlane szczegółowe informacje o podróżnym, a jedynie decyzja dotycząca przekraczania przez niego rodziny:
-
Kolor czerwony - brak uprawnień;
-
Kolor zielony - przekroczenie granicy dozwolone.
W zielonym certyfikacie mają być zawarte trzy podstawowe informacje o turyście chcącym wjechać do innego kraju:
-
Wiadomość o przejściu zakażenia koronawirusem;
-
Wynik ostatniego testu na obecność COVID-19 (PCR);
-
Informacja o przyjęciu pełnej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Gut-Mostowy się wygadał. Ogromne kwoty w czasie wakacji w Polsce
-
Minister zdrowia nagle zabrał głos. Chodzi o wakacje Polaków
Źródło: Business Insider