Rząd Wielkiej Brytanii zabiera głos ws. paszportów szczepionkowych
Paszport szczepionkowy jest coraz głośniejszym tematem dyskusji w państwach europejskich. Podobny dokument planuje wprowadzić m.in. Grecja, która naciska inne państwa do ustanowienia jednolitego dokumentu w całej Unii. Nad podobnym rozwiązaniem debatuje również Wielka Brytania.
Wielka Brytania rozważa wprowadzenie dokumentu potwierdzającego szczepienie
Brytyjski rząd rozważa możliwość wprowadzenia specjalnych dokumentów potwierdzających zaszczepione przeciw koronawirusowi. Jak podaje dziennik "The Times", trzy ministerstwa - spraw zagranicznych, transportu i zdrowia - pracują nad opcjami dla podróżujących do krajów, gdzie takie dowody szczepienia będą konieczne.
Resorty nie chcą jednak, aby potwierdzenie, jakie będzie wydawane, nazywano „paszportem szczepionkowym". Wcześniej pisaliśmy o unijnej dyskusji na ten temat. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister zdrowia odpowiedzialny za kampanię szczepień w Wielkiej Brytanii.
Nadhim Zahawi wyjaśnił w rozmowie z m.in. BBC, że powodów, dla których takie paszporty nie zostaną wprowadzone jest wiele. Jak tłumaczy, m.in. dlatego, że szczepienia przeciw koronawirusowi nie są w Wielkiej Brytanii obowiązkowe. Wydawanie takich „paszportów" byłyby zatem dyskryminujące dla znacznej części społeczeństwa.
– Myślę, że właściwym rozwiązaniem jest spowodowanie, by ludzie zgłaszali się i poddawali szczepieniom, ponieważ tego chcą, a nie dlatego, że byłyby one w pewien sposób obowiązkowe poprzez paszport – wyjaśnił Zahawi cytowany przez WP. Jak dodaje, nie ma jeszcze pewności, czy szczepionki zapobiegają także przenoszeniu wirusa.
– Jeśli w przyszłości niektóre kraje będą wymagały dowodu szczepienia, zawsze osoba zaszczepiona może się zwrócić do swojego lekarza o wystawienie takiego zaświadczenia – zapewnił wiceminister zdrowia.
Swoje plany wobec wprowadzenia paszportów szczepionkowych ogłosił na początku lutego rząd Danii, a następnie Szwecji. Pierwszy kraj chce to zrobić jeszcze przed końcem lutego. Jednym z państw, gdzie funkcjonuje już takie rozwiązanie jest Izrael.
W Wielkiej Brytanii liczba osób zaszczepionych przekroczyła niedawno 12 mln. Do soboty, 6 lutego, pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 12 mln osób, zaś drugą – 511, 5 tys. Obecnie odnotowują tam ok. 15 tys. nowych zakażeń dziennie. W państwie od początku pandemii stwierdzono ok. 4 mln infekcji, natomiast śmierć poniosło ok. 113 tys. osób.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
14 osób nie żyje, 170 osób zaginionych. Katastrofa naturalna
Zderzenie samolotu WizzAir na polskim lotnisku. Służby w akcji
Źródło: WP