Turysci.pl
paszport szczepionkowy

fot. pixabay.com/ skitterphoto

Rząd Wielkiej Brytanii zabiera głos ws. paszportów szczepionkowych

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszport szczepionkowy miałby zapewnić osobom zaszczepionym nieograniczone podróżowanie po europie. Wiele państw rozważa wprowadzenie takiej opcji dla podróżnych, którzy chcieliby uniknąć testów na koronawirusa lub kwarantanny

Paszport szczepionkowy jest coraz głośniejszym tematem dyskusji w państwach europejskich. Podobny dokument planuje wprowadzić m.in. Grecja, która naciska inne państwa do ustanowienia jednolitego dokumentu w całej Unii. Nad podobnym rozwiązaniem debatuje również Wielka Brytania.

Wielka Brytania rozważa wprowadzenie dokumentu potwierdzającego szczepienie

Brytyjski rząd rozważa możliwość wprowadzenia specjalnych dokumentów potwierdzających zaszczepione przeciw koronawirusowi. Jak podaje dziennik "The Times", trzy ministerstwa - spraw zagranicznych, transportu i zdrowia - pracują nad opcjami dla podróżujących do krajów, gdzie takie dowody szczepienia będą konieczne.

Resorty nie chcą jednak, aby potwierdzenie, jakie będzie wydawane, nazywano „paszportem szczepionkowym". Wcześniej pisaliśmy o unijnej dyskusji na ten temat. Głos w tej sprawie zabrał wiceminister zdrowia odpowiedzialny za kampanię szczepień w Wielkiej Brytanii. 

Nadhim Zahawi wyjaśnił w rozmowie z m.in. BBC, że powodów, dla których takie paszporty nie zostaną wprowadzone jest wiele. Jak tłumaczy, m.in. dlatego, że szczepienia przeciw koronawirusowi nie są w Wielkiej Brytanii obowiązkowe. Wydawanie takich „paszportów" byłyby zatem dyskryminujące dla znacznej części społeczeństwa.

Myślę, że właściwym rozwiązaniem jest spowodowanie, by ludzie zgłaszali się i poddawali szczepieniom, ponieważ tego chcą, a nie dlatego, że byłyby one w pewien sposób obowiązkowe poprzez paszport – wyjaśnił Zahawi cytowany przez WP. Jak dodaje, nie ma jeszcze pewności, czy szczepionki zapobiegają także przenoszeniu wirusa.

Jeśli w przyszłości niektóre kraje będą wymagały dowodu szczepienia, zawsze osoba zaszczepiona może się zwrócić do swojego lekarza o wystawienie takiego zaświadczenia – zapewnił wiceminister zdrowia.

Swoje plany wobec wprowadzenia paszportów szczepionkowych ogłosił na początku lutego rząd Danii, a następnie Szwecji. Pierwszy kraj chce to zrobić jeszcze przed końcem lutego. Jednym z państw, gdzie funkcjonuje już takie rozwiązanie jest Izrael.

W Wielkiej Brytanii liczba osób zaszczepionych przekroczyła niedawno 12 mln. Do soboty, 6 lutego, pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 12 mln osób, zaś drugą – 511, 5 tys. Obecnie odnotowują tam ok. 15 tys. nowych zakażeń dziennie. W państwie od początku pandemii stwierdzono ok. 4 mln infekcji, natomiast śmierć poniosło ok. 113 tys. osób.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Słowacja chce zakazać samochodów spalinowych w Tatrach. Zapowiadają rewolucję transportową

Czytaj więcej >

Europa

Powodzie w Wenecji. Woda wdarła się na plac św. Marka

Czytaj więcej >

Europa

Tatry. Dwa młode niedźwiedzie straciły życie w ciągu niecałej doby

Czytaj więcej >

Europa

Wulkan na włoskiej wyspie budzi się po 130 latach. Wprowadzono żółty alert

Czytaj więcej >

Europa

Najwyższy szczyt Europy „skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy: na Bałtyku utworzyło się tornado. Co najmniej 7 osób rannych

Czytaj więcej >