Dania zapowiada wprowadzenie koronapaszportów. Mają pomóc w podróżach biznesowych
Paszporty koronawirusowe wywołują ogromne kontrowersje zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Z jednej strony ich zadaniem ma być usprawnianie podróży międzynarodowych, z drugiej jednak przeciwnicy podkreślają, że przyjmowanie szczepionki miało być dobrowolne. Ich zdaniem takie działania sprawiają, że zasada ta traci ważność.
Dania zapowiada wprowadzenie paszportów koronawirusowych
Jako pierwszy kraj w Europie wprowadzenie koronapaszportów ogłosiła Dania . Podczas wspólnej konferencji prasowej duńskiego ministra finansów z przedstawicielami pracodawców, przedstawiony został dokładny plan realizacji nowego systemu. W środę Morten Bodskov zapowiedział, że weryfikator szczepień wprowadzony zostanie do końca lutego .
Paszport koronawirusowy ma mieć postać cyfrową i potwierdzać w szybki sposób, czy przybywający do kraju turysta został zaszczepiony przeciwko COVID-19 . W pierwszej fazie działanie to ma usprawnić tzw. turystykę biznesową, czyli podróże służbowe.
– Najważniejsze jest powstrzymanie rozwoju koronawirusa, ale są części społeczeństwa, które muszą się rozwijać, a społeczność biznesowa powinna mieć możliwość podróżowania – cytuje duńskiego ministra finansów Polsat News.
Z czasem wprowadzane będą modyfikacje i ulepszenia
Zgodnie z zapowiedziami, na razie wszystkie informacje dotyczące szczepień będą dostępne na stronie internetowej sundhed.dk , ale z czasem ma to ulec zmianie. Wraz z dopracowywaniem systemu, za 3-4 miesiące, powstać ma „kompletne rozwiązanie technologiczne", które usprawni obsługę nowego rozwiązania.
– Dodatkowy cyfrowy paszport w telefonie pokaże, kiedy zostałeś zaszczepiony. Możemy być jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadzi takie rozwiązanie – mówił Bodskov.
Jak wskazuje Polsat News, z czasem możliwe jest pojawienie się w systemie również innych, szczegółowych informacji związanych z koronawirusem . Portal wymienia tu m.in. obecność przeciwciał w organizmie turysty usiłującego przekroczyć granicę Danii.
Kopenhaga, Dania/fot. pixabay.com/varsbergsriolands
Rząd kraju podkreśla również, że nowe rozwiązanie może usprawnić także inne aspekty życia publicznego. Spodziewać się można ułatwień również w turystyce. Za przykłady podano tu sprawniejszą weryfikację możliwości uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych .
Rozważane są różnorodne możliwości rozwiązania problemu podróży w czasie pandemii. Obowiązujące obostrzenia różnią się często nie tylko między sąsiadującymi państwami, ale czasem nawet regionami w obrębie jednego kraju. Wszystkie te utrudnienia sprawiają, że wiele ludzi rezygnuje z wyjazdów, a to z kolei odbija się na kondycji branży turystycznej. Niedawno pojawił się też pomysł wprowadzenia dwóch paszportów, co również wywołało międzynarodową dyskusję. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj .
Nie tylko Dania popiera paszporty koronawirusowe
Premier Grecji, Kyriakos Micotakis, również uważa, że zaświadczenie o szczepieniu, obowiązujące w całej Europie, mogłoby przyczynić się do usprawnienia turystyki międzynarodowej . W liście do szefowej KE, Ursuli von der Leyen, podkreślił, że dzięki paszportom szczepionkowym swoboda podróżowania po Starym Kontynencie byłaby o wiele większa .
Santorini, Grecja/fot. pixabay.com/Mariamichelle
Jednocześnie podkreślił, że dokument taki nie byłby wymogiem do przekroczenia granicy . Jego zdaniem jednak mógłby zapewnić pewność podróżnemu, że na pewno będą mogli to zrobić. Takiemu rozwiązaniu jednak zdecydowanie sprzeciwiła się Światowa Organizacja Zdrowia. Wskazano tu, że paszporty szczepionkowe (tzw. koronapaszporty) są zdaniem WHO sprzeczne z zasadami uczciwości .
– Zaświadczenia mają na celu monitorowanie poziomu szczepień, wiedzy o szczepionkach i łatwego dostępu do informacji medycznych. Absolutnie nie opowiadamy się za koncepcją paszportów szczepionkowych, bo są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości – mówił szef europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia, Hans Kluge.
Krytycy podkreślają, że dodatkowe przywileje dla osób zaszczepionych mogą doprowadzić do podziału obywateli na dwie klasy . Co więcej, wskazuje się w tym przypadku też na dyskryminację części turystów.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
( https://turysci.pl/martyna-wojciechowska-040221-pk-bohaterka "Martyna Wojciechowska przekazała tragiczną wiadomość. „Będę za Nią tęsknić"")
Źródło: Polsat News/WP