otwarcie hotelifot. Pixabay/ adam_gorka

Ponad miliard złotych zadłużenia u polskich hotelarzy. Co dziesiąty przedsiębiorca w branży ma problem

Otwarcie hoteli jest zdecydowanie dobrą wiadomością dla przedstawicieli branży, jednak dla wielu z nich nie jest to koniec problemów. Jak podaje RMF24, zadłużenie branży hotelarskiej wynosi teraz ponad miliard złotych.

Otwarcie hoteli jest powodem do radości zarówno dla turystów, jak i właścicieli hoteli, który pozostawali uziemieni od dwóch miesięcy. Niestety, część z nich zniosła bardzo źle lockdown turystyki, zwłaszcza pod względem finansowym.

Hotele mogą zostać otwarte, jednak hotelarze zostają z problemem

Wczoraj zapadła decyzja o otwarciu hoteli od 12 lutego. Wiele z nich jednak już teraz nie radzi sobie finansowo. Jak podaje portal RMF24, zadłużenie branży hotelarskiej wynosi teraz ponad miliard złotych. Na liście niesolidnych dłużników znajduje się obecnie aż co dziesiąty hotelarz w Polsce.

Na liście dłużników znajduje się w tej chwili 1781 firm z branży hotelarskiej. Jak komentuje dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda - to bardzo dużo. Szansą może okazać się rekordowe zainteresowanie ze strony turystów, jednak wiele zadłużonych obiektów nie znajduje się w turystycznych kurortach.

- Największe kwoty do spłacenia mają podmioty z województwa łódzkiego, małopolskiego oraz mazowieckiego - mówi w rozmowie z portalem RMF24 Halina Kochalska z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Zderzenie samolotu WizzAir z samochodem technicznym na gdańskim lotnisku. Interweniowała straż pożarnaZderzenie samolotu WizzAir z samochodem technicznym na gdańskim lotnisku. Interweniowała straż pożarnaCzytaj dalej

W grudniu, czyli na samym początku sezonu zimowego, ruch w polskich hotelach był aż o 80 procent mniejszy niż rok wcześniej. Przypomnijmy, że jeszcze przed świętami obostrzenia zezwalały na przyjmowanie gości, którzy byli w podróży służbowej. Wiele osób, jak i hoteli korzystało z tego prawa.

Dane za styczeń nie są jeszcze znane, jednak zdaniem dziennikarzy RMF24 mogą być one znacznie gorsze, ze względu na niemal całkowity zakaz działalność hoteli w tym czasie. Wyjątkiem były wówczas jedynie sytuacje związane z koniecznością przenocowania medyków i hotele robotnicze, związane z krytyczną infrastrukturą.

Hotele

fot. KPRM

Hotele i pensjonaty czynne od 12 lutego

Zgodnie z rozporządzeniem rządu, hotele i pensjonaty będą mogły wznowić działalność od 12 lutego. Obiekty noclegowe będą mogły działać pod warunkiem trzymania się pewnych restrykcji sanitarnych. Zobowiązują się m.in. do utrzymywania odpowiedniego dystansu, obowiązku noszenia maseczek oraz regularnej dezynfekcji.

Hotele i miejsca noclegowe będą mogły przyjmować gości do 50 proc. obłożenia obiektu. Restauracje hotelowe, podobnie jak wszystkie inne lokale gastronomiczne, pozostaną zamknięte. Otwarte zostaną jednak m.in. stoki narciarskie, kina i teatry.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RMF24

Następny artykuł