Turysci.pl
odkrycie w polsce

Fot. pixabay.com/ TanteTati

Archeolodzy w Dębinach odkryli jeden z największych cmentarzy w Polsce sprzed 5,5 tys. lat

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Odkrycie, którego dokonali archeolodzy wzbudziło niemałą sensację. W Dębinach odnaleziono siedem kilkudziesięciometrowych grobowców megalitycznych sprzed ok. 5,5 tys. lat. Zdaniem odkrywców jest to tego typu w Polsce.

Odkrycie określane jest przez badaczy jako megksylony (z j. greckiego „mega” - wielki i „ksylon” - drewno). Usypywano je z ziemi w kształcie wydłużonego trapezu. Różniły się znacząco od grobowców megalitycznych znanych np. z Kujaw, ponieważ ich ściany obstawiano nie głazami, ale słupami wykonanymi z drewna.

Archeolodzy odkryli jedno z największych cmentarzysk w Polsce

Nowoodkryte grobowce w Dębianach w świętokrzyskiej gminie Działoszyce mają 40-50 m długości. 

Ich dłuższe ściany wzmocnione były drewnianymi palisadami, natomiast krótkie ściany wschodnie zawierały wejście do swego rodzaju kaplicy grobowej – przedsionka – opowiada w rozmowie z PAP jeden z odkrywców, archeolog Marcin M. Przybyła.

W tego typu grobowcach znajdowane są z reguły pojedyncze pochówki – dodaje.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Archeolog zwraca również uwagę, że granice każdego z grobowców wyznaczała palisada - do dziś zachowały się jedynie dołki posłupowe. Tuż za częścią z nich znajdowały się podłużne rowy. Właśnie stamtąd pozyskiwano ziemię na budowę nasypów grobowców. Według badań, pod nasypami znajdowały się groby, z których część posiadało konstrukcję z głazów wapiennych.

Niestety z pochówków tych jeszcze w okresie funkcjonowania cmentarzyska usunięto większość szczątków zmarłych i wyposażenia. Było to zachowanie rytualne, z którym często stykamy się na cmentarzyskach z tego okresu – opisuje Przybyła.

Archeolodzy podejrzewają, że jeżeli pozostała część cmentarzyska jest równie gęsto zabudowana grobowcami, może ich być łącznie kilkanaście. Przybyła ocenia ponadto, że w Dębianach odkryto jedno z największych cmentarzysk megalitycznych w Polsce.

Do odkrycia doszło zupełnie przypadkowo. Krakowski archeolog Jan Bulas na zdjęciach satelitarnych pola uprawnego zauważył zarys czworokątnego założenia otoczonego rowem. Następnie udał się w teren, gdzie wspólnie z Marcinem M. Przybyłą przeprowadzili badania magnetyczne, niewymagające wbijania łopaty w ziemię.

Badaczom udało się w ten sposób poznać szczegółowe rozplanowanie tej konstrukcji, ale przede wszystkim natknąć na grobowce megalityczne, z których część powstała w miejscu późniejszego założenia obronnego. Dalsze badania pozwoliły odkryć kolejne monumentalne grobowce na północ i na południe od fortyfikacji. Częściowo przebadano je w czasie wykopalisk przeprowadzonych latem 2019 i 2020 r. dzięki środkom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.

Przybyła zwraca również uwagę na dobrą współpracę i pomoc ze strony mieszkańców Dębian, zwłaszcza właścicieli pól, na których ulokowane jest stanowisko archeologiczne.

Archeolodzy podkreślają, że odkrycie założenia obronnego, jak i sporej liczby grobowców sprzed 5,5 tys. lat jest dla nich sporym zaskoczeniem. Jak udało się ustalić podczas prac wykopaliskowych, czworokątny szaniec pochodzi z okresu plemiennego (IX-X w.).

Nie był on na stałe zamieszkany. Pełnił może rolę obozu wojskowego, albo też obiektu związanego z rytuałami religijnymi lub społecznymi. Warto zaznaczyć, że podobne założenie nie jest znane z terenu Polski – podkreśla Przybyła.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >