Turysci.pl
Zmiany w PKP. Znoszą limit miejsc

fot. wikimedia.org/Kamil 203/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Od 15 maja zmiany w podróżach PKP Intercity. Znika limit miejsc

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

PKP Intercity opublikowało ważną wiadomość dla wszystkich Polaków, którzy planują podróże pociągami po 15 maja. Od tego dnia zwiększają się limity zajętości miejsc w wagonach. Będzie można również kupić bilety na miejsca do leżenia oraz w wagonach sypialnianych.

  • PKP Intercity przekazało ważne przypomnienie dla pasażerów. Od 15 maja wszystkie miejsca siedzące w wagonach mogą być zajęte

  • Zmiana wynika z programu luzowania obostrzeń, ustalonego przez polski rząd

  • Nadal obowiązywać będzie zasada obowiązkowej rezerwacji miejsc. Do pociągu będą mogły wchodzić tylko osoby posiadające ważny bilet

Po ogłoszeniu planu luzowania obostrzeń na maj przez rząd, PKP Intercity postanowiło przypomnieć swoim pasażerom, że przemieszczanie się po Polsce również ulegnie zmianie. Jak czytamy w komunikacie, od 15 maja 2021 roku zwiększy się limit zajętości miejsc w wagonach.

PKP Intercity bez limitu miejsc w wagonach

Przypomnijmy, że przez ostatnie miesiące w wagonach PKP Intercity mogło być zajęte tylko 50 proc. miejsc. Zasada ta obowiązywała we wszystkich środkach komunikacji zbiorowej, a więc dotyczyła również autobusów oraz autokarów.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja, od 15 dnia tego miesiąca ograniczenie to zostanie jednak zniesione. Co więcej, PKP Intercity informuje, że możliwe będzie rezerwowanie nie tylko wszystkich miejsc siedzących, ale również sypialnych i leżących.

Andrzej Kotliński nie żyje

Nie żyje Andrzej Kotliński, wieloletni Dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej

CZYTAJ DALEJ

Na swojej stronie Internetowej PKP Intercity zamieściło również szczegółowe instrukcje dla osób, które kupiły bilety w przedsprzedaży (czyli do 11 maja) na kursy po 15 maja. Jak możemy w nich przeczytać, jeśli podróżny chce taką wejściówkę zwrócić, to może to uczynić i nie zostanie mu potrącona kwota tzw. odstępnego. Jeśli zrobi się to drogą internetową, pieniądze zostaną potrącone, ale przewoźnik zwróci je, gdy wystąpimy o nie w drodze reklamacji.

Pasażerowie podróżujący w parach, którym automatycznie przydzielone zostały osobne miejsca, a chciałyby siedzieć obok siebie, również mają taką możliwość. Muszą jedynie zgłosić się do kasy, by kasjer bezpłatnie wyznaczył im nowe miejsca. Jeśli chcą zrobić to drogą internetową, trzeba kupić nowe bilety, a z poprzednich zrezygnować. Dalej konieczne jest złożenie wniosku o zwrot różnicy w cenie lub odstępnego.

Obostrzenia w pociągach PKP

Zniesienie nakazu zajmowania 50 proc. dostępnych miejsc siedzących nie oznacza, że w pociągach PKP Intercity przestaną obowiązywać inne przepisy związane z sytuacją pandemiczną. Nadal w podróż wybrać się mogą wyłącznie osoby, które posiadają zarezerwowane miejsce. Nie jest możliwa sytuacja, w której pociągiem jechało będzie więcej pasażerów, niż jest dostępnych miejsc.

To szczególnie ważna wiadomość dla turystów, którzy w czasie wakacji jeżdżą koleją po całym kraju. Ze względu na limity, warto zarezerwować miejsce wcześniej. Na pokładach obowiązywał będzie nadal również reżim sanitarny.

Wszystkie osoby zobowiązane są do zasłaniania nosa oraz ust maseczkami podczas całej podróży. Konduktorzy muszą mieć maseczki oraz rękawiczki, a sprawdzanie ważności biletów odbywać się powinno z zachowaniem dystansu społecznego.

Wszystkie pociągi PKP Intercity po zakończeniu kursu muszą być też czyszczone i dezynfekowane. Na pokładzie kupić też można tzw. pakiety bezpieczeństwa, zawierające maseczki oraz płyny do dezynfekcji. W pociągach EIP (Express InterCity Premium) są one rozdawane za darmo na życzenie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: PKP Intercity

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >