Turysci.pl
Niedźwiedź

unsplash/Zdeněk Macháček

Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach. Trwa obława

21 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Po słowackiej części Tatr niedaleko granicy z Polską doszło do ataku dzikiego zwierzęcia na dwoje turystów. Osoby wybierające się na górskie szlaki muszą zachować szczególną ostrożność. Władze parku narodowego tropią drapieżnika, który ma dostać zastrzyk usypiający.

W Tatrach coraz wyraźniej widać wiosnę. Topnieją śniegi, a niedźwiedzie wybudziły się ze snu zimowego i wygłodniałe ruszyły na żer, aby uzupełnić zapasy tłuszczu. Jeden z przedstawicieli tego gatunku zapuścił się pod słowackie schronisko niedaleko granicy z Polską i zaatakował turystów.

Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach

Wczoraj, tj. 20 kwietnia w paśmie Niżnych Tatr na Słowacji doszło do niebezpiecznego spotkania z niedźwiedziem szukającym pożywienia. Drapieżnik został zaobserwowany pod Jaskinią Martwych Nietoperzy, nieopodal Chaty Štefánika pod Ďumbierem.

Jak wynika z relacji personelu miejscowego schroniska, w ostatnich dniach w okolicy zaczął pojawiać się niedźwiedź. Lider zespołu Jaroslav Slašťan przyznał, że 4-letni osobnik miał stanowić problem przez ostatni rok, strasząc mieszkańców i turystów. Choć przez ostatni czas nie był widziany w pobliżu zajazdu, w końcu wrócił.

Plaża Gdynia

Gdynia: Zakaz wejścia na plażę. Służby przeprowadzą neutralizację poniemieckiej torpedy morskiej

CZYTAJ DALEJ

Tym razem zwierzę weszło na szlak turystyczny i gdy zobaczyło na swojej drodze spacerujących ludzi, ruszyło za nimi w pogoń. Drapieżnik zatrzymał się dopiero wtedy, gdy uciekająca kobieta wyrzuciła plecak, w którym niosła jedzenie.

Finalnie nic się nie stało, a turyści nie odnieśli żadnych obrażeń, jednakże obsługa schroniska zaapelowała do turystów, by na razie nie wybierali się w ten rejon. 

Trwa obława na drapieżnika

O groźnej sytuacji powiadomiono służby leśne, które zamierzają go osaczyć i podać mu środek usypiający. W czwartek 21 kwietnia w rejonie schroniska w Niżnych Tatrach ma się odbyć obława na niedźwiedzia. O jego dalszym losie na razie nic nie wiadomo.

Przyrodnicy apelują do turystów, którzy w najbliższym czasie wybierają się w góry, aby zachowywali się odpowiedzialnie, natomiast mieszkańcy południa Polski mają za zadanie odpowiednio zabezpieczyć swoje śmietniki. 

- Niedźwiedzie wabią zapachy resztek ludzkiego jedzenia i obserwujemy faktycznie ich aktywność w rejonie osiedli w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej. Lepiej jest odpowiednio zabezpieczać nasze śmieci, odpadki, czy kompostowniki, tak, aby niedźwiedzie nie nauczyły się wyjadania resztek ludzkiego pożywienia - wyjaśnia Jan Krzeptowski-Sabała z TPN w rozmowie z PAP.

Przypominamy, że w związku ze wzmożoną aktywnością niedźwiedzi poszczególne szlaki w Tatrach zostały zamknięte.

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Slajd 1 z 6

fot. Wikipedia Commons/ Kamil87/ CC0

Wierchomla

Stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla” znajduje się w malowniczych Beskidach, 12 km od Piwnicznej - Zdroju. Region wyróżnia się unikalnymi warunkami klimatycznymi - śnieg utrzymuje się tam od listopada do kwietnia, a temperatura jest średnio o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach. Ośrodek łączy dwie miejscowości Wierchomlę i Muszynę, systemem wyciągów. Znajdziemy tam około 10 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, z czego ponad 6 km jest oświetlona, co umożliwia szusowanie do późnych godzin wieczornych.

Artykuły polecane przed redakcję Turystów:

  1. Wielkie rozczarowanie w Zakopanem. Górale rwą włosy z głowy

  2. Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta

  3. W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Ewa MatysiakAutor

Mieszkam w Warszawie, choć każdą wolną chwilę spędzam w podróży. Ciekawość świata mam w genach. Z wykształcenia japonistka, przez rok szkoliłam swoje umiejętności lingwistyczne na stypendium naukowym w Kraju Kwitnącej Wiśni. W życiu prywatnym blogerka, tutor i miłośniczka zwierząt, a także właścicielka Jacka Russell Terriera o wdzięcznym imieniu Mika.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Etna znowu się przebudziła. Po zboczach spływa lawa

Czytaj więcej >

Europa

Za drinki i przekąskę zapłaciły prawie 3 tysiące. Skandal w Grecji

Czytaj więcej >

Europa

Turyści tłumnie ruszyli do Wenecji po zniesieniu obostrzeń. Władze postanawiają ograniczyć turystykę

Czytaj więcej >

Europa

Dziesiątki martwym delfinów nad Morzem Czarnym. Przyczyną są działania wojenne

Czytaj więcej >

Europa

Austria znosi wszystkie obostrzenia związane z covid

Czytaj więcej >

Europa

Wizzair rozda darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej >