Turysci.pl
Niedźwiedź

unsplash/Zdeněk Macháček

Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach. Trwa obława

21 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Po słowackiej części Tatr niedaleko granicy z Polską doszło do ataku dzikiego zwierzęcia na dwoje turystów. Osoby wybierające się na górskie szlaki muszą zachować szczególną ostrożność. Władze parku narodowego tropią drapieżnika, który ma dostać zastrzyk usypiający.

W Tatrach coraz wyraźniej widać wiosnę. Topnieją śniegi, a niedźwiedzie wybudziły się ze snu zimowego i wygłodniałe ruszyły na żer, aby uzupełnić zapasy tłuszczu. Jeden z przedstawicieli tego gatunku zapuścił się pod słowackie schronisko niedaleko granicy z Polską i zaatakował turystów.

Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach

Wczoraj, tj. 20 kwietnia w paśmie Niżnych Tatr na Słowacji doszło do niebezpiecznego spotkania z niedźwiedziem szukającym pożywienia. Drapieżnik został zaobserwowany pod Jaskinią Martwych Nietoperzy, nieopodal Chaty Štefánika pod Ďumbierem.

Jak wynika z relacji personelu miejscowego schroniska, w ostatnich dniach w okolicy zaczął pojawiać się niedźwiedź. Lider zespołu Jaroslav Slašťan przyznał, że 4-letni osobnik miał stanowić problem przez ostatni rok, strasząc mieszkańców i turystów. Choć przez ostatni czas nie był widziany w pobliżu zajazdu, w końcu wrócił.

Plaża Gdynia

Gdynia: Zakaz wejścia na plażę. Służby przeprowadzą neutralizację poniemieckiej torpedy morskiej

CZYTAJ DALEJ

Tym razem zwierzę weszło na szlak turystyczny i gdy zobaczyło na swojej drodze spacerujących ludzi, ruszyło za nimi w pogoń. Drapieżnik zatrzymał się dopiero wtedy, gdy uciekająca kobieta wyrzuciła plecak, w którym niosła jedzenie.

Finalnie nic się nie stało, a turyści nie odnieśli żadnych obrażeń, jednakże obsługa schroniska zaapelowała do turystów, by na razie nie wybierali się w ten rejon. 

Trwa obława na drapieżnika

O groźnej sytuacji powiadomiono służby leśne, które zamierzają go osaczyć i podać mu środek usypiający. W czwartek 21 kwietnia w rejonie schroniska w Niżnych Tatrach ma się odbyć obława na niedźwiedzia. O jego dalszym losie na razie nic nie wiadomo.

Przyrodnicy apelują do turystów, którzy w najbliższym czasie wybierają się w góry, aby zachowywali się odpowiedzialnie, natomiast mieszkańcy południa Polski mają za zadanie odpowiednio zabezpieczyć swoje śmietniki. 

- Niedźwiedzie wabią zapachy resztek ludzkiego jedzenia i obserwujemy faktycznie ich aktywność w rejonie osiedli w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej. Lepiej jest odpowiednio zabezpieczać nasze śmieci, odpadki, czy kompostowniki, tak, aby niedźwiedzie nie nauczyły się wyjadania resztek ludzkiego pożywienia - wyjaśnia Jan Krzeptowski-Sabała z TPN w rozmowie z PAP.

Przypominamy, że w związku ze wzmożoną aktywnością niedźwiedzi poszczególne szlaki w Tatrach zostały zamknięte.

fot. Pixabay/ PhotoMIX-Company

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Zakopane dawno temu zyskało miano "Zimowej stolicy Polski" i od tego czasu jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o kurorty narciarskie w Polsce. Jeżeli chcemy jednak uniknąć tłumów przy wyciągach, możemy wybrać inne miejsce.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przed redakcję Turystów:

  1. Wielkie rozczarowanie w Zakopanem. Górale rwą włosy z głowy

  2. Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta

  3. W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Włochy znoszą resztki restrykcji. Od 1 czerwca nowe zasady wjazdu

Czytaj więcej >

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >