Turysci.pl

unsplash/Zdeněk Macháček

Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach. Trwa obława

21 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Po słowackiej części Tatr niedaleko granicy z Polską doszło do ataku dzikiego zwierzęcia na dwoje turystów. Osoby wybierające się na górskie szlaki muszą zachować szczególną ostrożność. Władze parku narodowego tropią drapieżnika, który ma dostać zastrzyk usypiający. W Tatrach coraz wyraźniej widać wiosnę. Topnieją śniegi, a niedźwiedzie wybudziły się ze snu zimowego i wygłodniałe ruszyły na żer, aby uzupełnić zapasy tłuszczu. Jeden z przedstawicieli tego gatunku zapuścił się pod słowackie schronisko niedaleko granicy z Polską i zaatakował turystów.

Niedźwiedź zaatakował turystów w Tatrach

Wczoraj, tj. 20 kwietnia w paśmie Niżnych Tatr na Słowacji doszło do niebezpiecznego spotkania z niedźwiedziem szukającym pożywienia. Drapieżnik został zaobserwowany pod Jaskinią Martwych Nietoperzy, nieopodal Chaty Štefánika pod Ďumbierem.

Jak wynika z relacji personelu miejscowego schroniska, w ostatnich dniach w okolicy zaczął pojawiać się niedźwiedź. Lider zespołu Jaroslav Slašťan przyznał, że 4-letni osobnik miał stanowić problem przez ostatni rok, strasząc mieszkańców i turystów. Choć przez ostatni czas nie był widziany w pobliżu zajazdu, w końcu wrócił.

Tym razem zwierzę weszło na szlak turystyczny i gdy zobaczyło na swojej drodze spacerujących ludzi, ruszyło za nimi w pogoń. Drapieżnik zatrzymał się dopiero wtedy, gdy uciekająca kobieta wyrzuciła plecak, w którym niosła jedzenie.

Finalnie nic się nie stało, a turyści nie odnieśli żadnych obrażeń, jednakże obsługa schroniska zaapelowała do turystów, by na razie nie wybierali się w ten rejon. 

Trwa obława na drapieżnika

O groźnej sytuacji powiadomiono służby leśne, które zamierzają go osaczyć i podać mu środek usypiający. W czwartek 21 kwietnia w rejonie schroniska w Niżnych Tatrach ma się odbyć obława na niedźwiedzia. O jego dalszym losie na razie nic nie wiadomo.

Przyrodnicy apelują do turystów, którzy w najbliższym czasie wybierają się w góry, aby zachowywali się odpowiedzialnie, natomiast mieszkańcy południa Polski mają za zadanie odpowiednio zabezpieczyć swoje śmietniki. 

- Niedźwiedzie wabią zapachy resztek ludzkiego jedzenia i obserwujemy faktycznie ich aktywność w rejonie osiedli w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej. Lepiej jest odpowiednio zabezpieczać nasze śmieci, odpadki, czy kompostowniki, tak, aby niedźwiedzie nie nauczyły się wyjadania resztek ludzkiego pożywienia - wyjaśnia Jan Krzeptowski-Sabała z TPN w rozmowie z PAP.

Przypominamy, że w związku ze wzmożoną aktywnością niedźwiedzi poszczególne szlaki w Tatrach zostały zamknięte.

Artykuły polecane przed redakcję Turystów:

  1. Wielkie rozczarowanie w Zakopanem. Górale rwą włosy z głowy

  2. Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta

  3. W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]