Turysci.pl
Tatry

pixabay/JerzyGorecki

Przyrodnicy zamykają szlak w Tatrach. Niedźwiedzica z młodymi opuściła gawrę

14 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Tatrzański Park Narodowy przekazał informację o wyłączeniu dla ruchu turystycznego traktu jednego z popularnych szlaków w Dolinie Pańszczycy. Powodem zamknięcia trasy jest pojawienie się w tym rejonie niedźwiedzicy z młodymi.

Rosnąca temperatura otoczenia nie tylko ludzi skłania do spacerów na łonie natury. Drapieżne zwierzęta, które jeszcze niedawno znajdowały się w stanie hibernacji, rozpoczęły wędrówki w poszukiwaniu pożywienia.

TPN zamyka zielony szlak turystyczny w Dolinie Pańszczycy

Informacja o zamknięciu fragmentu zielonego szlaku w Dolinie Pańszczycy została opublikowana w mediach społecznościowych w środę, 13 kwietnia. Wówczas władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przekazały, że przyroda na dobre obudziła się do życia, a rodzina niedźwiedzi opuściła swoje zimowe legowisko.

Zakaz wstępu obowiązuje do odwołania na odcinku od schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej (w obu kierunkach).

Niedźwiedzie brunatne to największe ssaki drapieżne zamieszkujące Tatry, które objęte są ścisłą ochroną. W okresie późno jesiennym, kiedy osobniki zgromadzą wystarczające ilości tłuszczu, zapadają w sen zimowy, który trwa zwykle od listopada do marca. Co dwa lata w gawrze niedźwiedzica rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

Chociaż zwierzęta te z natury boją się człowieka, to jeśli zostaną przestraszone lub poczują się zagrożone, mogą zaatakować w obronie własnej lub swojego potomstwa. Właśnie dlatego turyści pod żadnym pozorem się nie powinni się do nich zbliżać.

Jeśli już dojdzie do przypadkowego spotkania z niedźwiedziem, eksperci radzą, że najlepszym rozwiązaniem wcale nie jest ucieczką, ale zachowanie spokoju i powolne wycofanie.

Kraków canva PRO

Kraków: ceny jedzenia na jarmarku świątecznym odstraszają turystów

CZYTAJ DALEJ

Zakaz spacerów po parku po zmroku

Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym od zmierzchu do świtu.

Decyzję wydano w związku ze wzmożoną aktywnością dzikich zwierząt, dla których wiosna oznacza intensywną pracę nad rozrodem. Pracownicy Parku nie chcą dopuścić do tego, by turyści przeszkadzali żyjącym tam stworzeniom w swobodnym przemieszczeniu się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku.

Źródło: TPN

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

fot. Pixabay/ PhotoMIX-Company

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Zakopane dawno temu zyskało miano "Zimowej stolicy Polski" i od tego czasu jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o kurorty narciarskie w Polsce. Jeżeli chcemy jednak uniknąć tłumów przy wyciągach, możemy wybrać inne miejsce.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Ewa MatysiakAutor

Mieszkam w Warszawie, choć każdą wolną chwilę spędzam w podróży. Ciekawość świata mam głęboko w genach. Z wykształcenia japonistka, przez rok szkoliłam swoje umiejętności lingwistyczne na stypendium naukowym w Kraju Kwitnącej Wiśni. W życiu prywatnym miłośniczka zwierząt, a przede wszystkim opiekunka jacka russell terriera o wdzięcznym imieniu Mika.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >