Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie
Mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu zmagają się z kolejnymi niebezpiecznymi burzami piaskowymi, które od kwietnia mają miejsce na tych terenach. Z powodu wszechobecnego pyłu i piasku zostały odwołane loty, a ruch uliczny jest znacząco utrudniony.
W krajach takich jak Iran, Irak oraz Syria od połowy kwietnia nieustannie nadciągają kolejne burze piaskowe. Coraz więcej osób ma problemy z oddychaniem. Rządy państw Bliskiego Wschodu zorganizowały specjalną pomoc medyczną dla poszkodowanych.
Bliski Wschód walczy z burzami piaskowymi
Na tereny krajów Bliskiego Wschodu od połowy kwietnia nieustannie nadciągają kolejne burze piaskowe. Niedawno Irak, Iran i Syria zmagali się z ósmą zamiecią w tym roku. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że trwające warunki atmosferyczne znacząco utrudniają przemieszczanie się. W krajach Bliskiego Wschodu ograniczono ruch drogowy, a także odwołano wszystkie loty samolotowe. Mieszkańcom zaleca się szczelne zamykanie okien oraz nieopuszczanie swoich miejsc zamieszkania.
Państwa takie jak Irak, Iran oraz Syria od dziesiątek lat zmagały się z podobnymi zjawiskami atmosferycznymi, ale nigdy nie występowały one tak często i nie miały aż takiej skali. Powodem są sezonowe wiatry, które na Bliskim Wschodzie występują bardzo często w czasie wiosny i jesieni. Nagłe nasilenie zjawiska może być spowodowane wylesieniem terenów, nadmiernym zużycie wody rzecznej oraz stawianiem coraz większej liczby zapór.
Problemy z burzami piaskowymi na Bliskim Wschodzie
Pomarańczowe niebo i utrudnienia w komunikacji to nie jedyny problem, z jakim zmagają się obecnie mieszkańcy Iranu, Iraku oraz Syrii. Coraz więcej obywateli skarży się na kłopoty z oddychaniem. W związku z utrzymującym się pyłem i piachem, władze miast zapewniły, że ich oddziały medyczne są w pełnej gotowości na przyjęcie nowych pacjentów. Według oświadczenia Ministerstwa Zdrowia, obszary szczególnie dotknięte kryzysem albo narażone na ataki burz piaskowych, zostały wyposażone w butle tlenowe.
Jest to problem ogólnoregionalny, ale każdy kraj ma inny stopień podatności na niego — zdradził Jaafar Jotheri, geoarcheolog z Uniwersytetu Al-Qadisiyah w Bagdadzie.
Mimo mobilizacji służb zdrowia w Syrii, a dokładniej w jej wschodniej prowincji Deir el-Zour, która graniczy z Irakiem, niebezpieczne zjawisko spowodowało śmierć trzech osób. Wówczas syryjski Minister Zdrowia przekazał do użytku 850 sztuk butli wypełnionych tlenem, a także zapewnił o przygotowaniu specjalnych lekarstw dla osób chorujących na astmę.
Zobacz nagrania:
-
Poznajecie skąd pochodzi pocztówka? Polskie miasto odwiedzają tłumy turystów
-
Niebywałe wieści z Karpacza, wielu może się zdziwić. Burmistrz wygadał wszystko
-
Podobnego zdjęcia z Tatr jeszcze nie widzieliśmy. Było widoczne tylko kilka sekund
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.
Źródło: podroze.radiozet.pl