Turysci.pl Polska Niebezpieczna roślina na popularnych górskich szlakach. Park bije na alarm: Bezwzględnie unikać kontaktu
Fot. Canva/ Fb

Niebezpieczna roślina na popularnych górskich szlakach. Park bije na alarm: Bezwzględnie unikać kontaktu

12 lipca 2023
Autor tekstu: Natalia Księżak

Pieniński Park Narodowy ostrzega turystów przed zagrożeniem na popularnych szlakach. Tę roślinę należy omijać z daleka. Kontakt z nią wywołuje głębokie oparzenia!

Roślina o której mówią, choć może wydawać się zwyczajnym elementem przyrody, jest w rzeczywistości niebezpiecznym gatunkiem inwazyjnym, który może poważnie zagrażać zarówno zdrowiu ludzi, jak i całej przyrodzie parku.

Na szlaku "bezwzględnie unikać kontaktu. Nie dotykać!"

Strażnicy w Pieninach proszą o  zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku barszczu Sosnowskiego. Co roku wielu turystów ma duże problemy w wyniku przypadkowego kontaktu z rośliną. Niestety barszcz Sosnowskiego bardzo szybko się rozprzestrzenia, przez co znaleźć można go nawet tuż przy szlaku

“Objawy (zazwyczaj bąble) pojawiają się już po ok. 15 min, czasem nawet do kilku dni. Pamiętajmy, że w upalne dni rośliny wydzielają olejki eteryczne, które wdychane, mogą wywoływać zawroty głowy, wymioty a nawet zaburzenia świadomości. Należy bezwzględnie unikać kontaktu z rośliną – nie dotykać!” - apeluje Pieniński Park Narodowy.

Dlaczego Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

Kontakt skóry z sokiem barszczu Sosnowskiego może prowadzić do poważnych poparzeń, zwanych fotodermatozami. Substancja fotouczulająca w soku reaguje z promieniami słonecznymi, co powoduje oparzenia i uszkodzenia skóry. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie, pęcherze, owrzodzenia i blizny.

W przypadku dostania się soku do oczu, może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet trwałej utraty wzroku. Dlatego ważne jest, aby turyści unikali kontaktu z barszczem Sosnowskiego i byli świadomymi zagrożeń z tym związanych.

Barszcz Sosnowskiego w Polsce

Barszcz sosnowskiego, znany również jako barszcz żółty, to gatunek rośliny pochodzący z Kaukazu. Został introdukowany do wielu krajów, w tym Polski, jako roślina ozdobna, jednak szybko rozprzestrzenił się w środowiskach naturalnych i stał się problemem ekologicznym.

Charakteryzuje go ogromna wysokość, osiąga nawet 3-5 metrów, oraz duże , żółte kwiatostany. Jednak najbardziej niebezpieczną cechą barszczu Sosnowskiego jest jego sok, który zawiera substancję fotouczulającą - furanokumarynę.

Najbardziej diabelskie miejsce na mapie Polski. Te "piekielne" wrota trzeba zobaczyć
Całonocna akcja w Tatrach. Zaginęli polscy turyści
Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy