Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Nie żyje dwóch Polaków. Porwała ich lawina w Tatrach
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 30.01.2023 09:39

Nie żyje dwóch Polaków. Porwała ich lawina w Tatrach

Nie żyje dwóch Polaków. Porwała ich lawina w Tatrach
pixabay/niki_emmert

Wraz z początkiem tygodnia media obiegła dramatyczna wiadomość. Trzech polskich wspinaczy w niedzielę około godz. 19:30 po słowackiej stronie Tatr porwała lawina. Niestety, jak poinformowała Horska Zachranna Słuzby, dwóch z nich straciło życie.

HZS poinformowało, że do tragicznego zdarzenia doszło w okolicy Lodospadów Grosza w Dolinie Staroleśnej - dokładnej między drugim a trzecim lodospadem. W spotkaniu z osuwiskiem śnieżnym wspinacze nie nie mieli zbyt dużych szans.

Dwóch Polaków zginęło w Tatrach

Do słowackich ratowników górskich wpłynęło zgłoszenie od wspinacza, który wraz z dwojgiem kompanów udał się na wędrówkę szlakiem w Dolinie Staroleśnej. Mimo że jego też porwał osuwający się śnieg, udało mu się przetrwać. Choć dołożył wszelkich starań, nie mógł zlokalizować swoich towarzyszy.

- Ratownicy dotarli na miejsce zejścia lawiny przy pomocy skuterów śnieżnych i natychmiast rozpoczęli przeszukiwanie miejsca zejścia lawiny. Przy pomocy wykrywacza lawin udało się zlokalizować obu zaginionych wspinaczy, następnie ich odkopano, ale niestety już nie żyli - relacjonowali ratownicy Horskiej Zachrannej Słuzby.

Warunki w Tatrach trudne nawet dla doświadczonych wspinaczy

Po zakończeniu czynności poszukiwawczych ratownicy przetransportowali ocalałego Polaka i ciała dwóch ofiar do Starego Smokowca znajdującego się u podnóża Tatr po stronie Słowacji. Od jakiegoś czasu zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- W wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, miejscami przepadający. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy. Niektóre, wyżej położone szlaki, mogą być nieprzetarte. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się wiatr. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie - podkreślają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak wynika z ustaleń HZS, mężczyźni, którzy zostali porwani przez żywioł, byli doświadczonymi wspinaczami. To pokazuje jego potęgę oraz udowadnia, że w górach nie zawsze doświadczenie może przyczynić się do przeżycia.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: wiadomosci.wp.pl