Turysci.pl Polska Najdziwniejsza roślina w Bieszczadach. Wygląda jak żywcem wyjęta z tropików
Fot. Pixabay

Najdziwniejsza roślina w Bieszczadach. Wygląda jak żywcem wyjęta z tropików

30 maja 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Jak się okazuje nie tylko w lasach tropikalnych natkniemy się na dziwnie wyglądające rośliny. Obecnie w polskich górach możemy trafić na intrygujący okaz, który z pewnością przykuje oko nie jednego turysty.

W Bieszczadach kwitną rośliny o dość dziwacznym kształcie. Są to obrazki alpejskie, czyli gatunek z rodziny obrazków występujące na południu Polski.

Obrazki alpejskie w Bieszczadach

Nadleśnictwo Baligród pokazało na swoim Facebooku dziwną roślinę, na którą można się natknąć, będąc w Bieszczadach. Jest to obrazek alpejski (z łac. Arum alpinum), występujący w niższych położeniach Karpat i Sudetów oraz na pobliskich terenach.

Ich łacińska nazwa prawdopodobnie wzięła się od miejsca, w którym została odnaleziona, czyli w południowych Alpach, w Transylwanii.

Internauci zachwyceni dziwną rośliną

Post nadleśnictwa Baligród wywołał sporo pozytywnych reakcji. Większość internautów była zachwycona obrazkami alpejskimi uchwyconymi na zdjęciach.

Pięknie wyglądają i są bardzo ciekawe. Muszę się wybrać do rezerwatu może trafię je na żywo”

“Kolejna roślina, o której istnieniu nie wiedziałam. Cudowna, ciekawie wygląda. Jestem zdziwiona, że w naszym klimacie rośnie takie cudeńko. Przepiękne”

“Piękne rośliny, wygląd jakby pochodziła z dalekich egzotycznych krajów. Fajnie by było zobaczyć ją w naturze, ale to tylko kierunek Bieszczady, trochę daleko z Dolnego Śląska. Aczkolwiek roślina przypomina trochę skrzydłokwiat, zwłaszcza jej kwiat” - komentują oczarowani rośliną internauci.

Obrazek alpejski kwitnie przez miesiąc, czyli od kwietnia do maja. Głównie roślina jest zapylana przez muchy, ale też i inne owady. Zwabia je wydzielając zapach podobny do padliny. Dochodzi do zapylenia w środku tzw. pochwy, która po czasie więdnie.

Obrazek alpejski jest pod ochroną

W latach 2001-2014 obrazek alpejski był pod ścisłą ochroną w Polsce. Obecnie jest objęty częściową ochroną. Głównym zagrożeniem dla rośliny jest zanik ich naturalnych miejsc występowania. Powodami są gospodarcze wykorzystanie lasów oraz zmiany stosunków wodnych.

Nowa trasa w Beskidach już otwarta. Jej pokonanie to zadanie dla najwytrwalszych
Zaginione małżeństwo z Warszawy wróciło do Polski? Nieoficjalnie rozważane są dwie teorie
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy