Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Nadciąga potężna burza magnetyczna. Już we wtorek na niebie rozegra się przerażający spektakl
Beata  Łajca
Beata Łajca 29.07.2024 16:40

Nadciąga potężna burza magnetyczna. Już we wtorek na niebie rozegra się przerażający spektakl

Burza magnetyczna
Fot. Canva/facebook.com/ZGlowaWGwiazdach [zdjęcie ilustracyjne]

Już kolejnej nocy nad powierzchnią ziemi dojdzie do wielkiej burzy magnetycznej. Skutki tego wydarzenia będą odczuwalne wszędzie, także w Polsce. Siła zjawiska jest tak duża, że może zakłócać pracę niektórych urządzeń, a nawet wpływać na nasze zdrowie. Ale może też przynieść wyjątkowo spektakularne efekty. Czy 30 lipca będzie można ponownie podziwiać zorzę polarną nad Polską?

Słońce szaleje. Do Ziemi pędzą magnetyczne masy o ogromnej mocy. Już jutrzejsze nocy nad naszymi głowami rozegra się fascynujący i przerażający jednocześnie spektakl – wielka burza magnetyczna. Jakie będą jej skutki? Czy da się to zobaczyć gołym okiem?

Silne rozbłyski na Słońcu

O tym niezwykłym wydarzeniu poinformował serwis "Z głową w gwiazdach" prowadzony przez Karola Wójcickiego. Wygląda na to, że już kolejnej nocy możemy się spodziewać ogromnej burzy magnetycznej, której skutki odczujemy także w Polsce.

Czytaj więcej: Polacy łapią się za głowy. Arabowie w Zakopanem kupują tego po 20 sztuk na raz

W weekend trzy obszary na Słońcu okazały się wyjątkowo aktywne. Wszystkie naraz wygenerowały serię silnych rozbłysków. Poza tym dzisiaj o 4:36 w jednym z nich doszło do wybuchu o najsilniejszej mocy, sklasyfikowanego jako X1.57. Rozbłyski klasy X powodują zaburzenia w obrębie całej kuli ziemskiej. Co to oznacza?

Zorza polarna nad Polską — kiedy się pojawi?

Część rozbłysków, o których mowa wyżej, doprowadziła do tego, że w stronę Ziemi ruszyły koronalne wyrzuty mas (CME). Podobne zjawisko doprowadziło 10 maja 2024 do powstania zorzy polarnej nad Polską. Czy i tym razem możemy liczyć na spektakularne widoki?

Na Facebooku "Z głową w gwiazdach" czytamy:

Wiele wskazuje na to, że kilka takich CME na trasie Słońce-Ziemia dogoni się wzajemnie i dojdzie do procesu ich kanibalizacji: fale wysokoenergetycznych cząstek pochłoną się wzajemnie i utworzą jedną silną falę uderzeniową. Jej zderzenie z Ziemią powinno wywołać burzę magnetyczną G3 i w efekcie zorze polarne występujące na średnich szerokościach geograficznych — w tym na obszarze całej Polski.

30.07.2024 zorza polarna nad Polską

Karol Wójcicki zaznacza, że zjawiska tak spektakularne jak to z 10 maja zdarzają się nad Polską nie częściej niż co 30 lat. Nie możemy więc liczyć na to, że ponownie uda się zaobserwować tak wyraźną zorzę i to na terenie całej Polski. Ale jest nadzieja:

Jednak jeśli prognozy się sprawdzą, wierzę, że każdy będzie mógł dostrzec zorzę z terenów podmiejskich z ciemnym niebem.

O tym, czy rzeczywiście uda się zobaczyć zorzę nad Polską zadecydują kolejne godziny. Warto więc śledzić informacje i być przygotowanym na wszystko. Ale burze magnetyczne oznaczają więcej niż tylko feerię barw na nocnym niebie.

Czytaj więcej: Huk i nagle wyskakują z zarośli. Plażowicze w Krynicy uciekają w popłochu przed nimi

Burza magnetyczna – jakie są skutki?

Burze na Słońcu prowadzą do zakłóceń w polu magnetycznym Ziemi, a co za tym idzie, bardzo często skutkują awariami urządzeń elektrycznych, zwłaszcza nawigacji satelitarnej. Mają też bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jutrzejszej nocy wielu z nas może boleśnie odczuć skutki burzy magnetycznej. Najczęstsze objawy, jakie powoduje, to:

  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • bóle serca,
  • osłabienie,
  • senność,
  • bóle pleców i stawów,
  • wysokie ciśnienie krwi.

Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy nie mają jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest jednak, że jutrzejsza noc będzie wyjątkowa.

Zobacz także:

Niebo nad Polską nagle zaświeciło na fioletowo. Cudowny spektakl dla nielicznych

Zacznie się tej nocy. Spektakularne zjawisko nad całą Polską. Koniecznie spójrz w niebo

Huragan nawet 120km/h i podtopienia. Sztorm na Bałtyku. Cyklon Kirsti pędzi przez Polskę