Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niebo nad Polską nagle zaświeciło na fioletowo. Cudowny spektakl dla nielicznych
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 11.05.2024 12:43

Niebo nad Polską nagle zaświeciło na fioletowo. Cudowny spektakl dla nielicznych

Nad Rzeszowem niebo zaświeciło na fioletowo
Fot. canva / Facebook Lubuscy Łowcy Burz

Niebo potrafi zaskoczyć niesamowitymi świetlnymi zjawiskami. Są to spektakle dla wybranych, ponieważ często piękne widoki są dostępne tylko na konkretnej szerokości geograficznej. Ostatnio szczęście uśmiechnęło się do Polski. Nad krajem w nocy z piątku na sobotę pojawiła się zorza polarna i niebo nagle zaświeciło na fioletowo. 

Skąd się wzięła zorza polarna nad Polską?

O możliwości wystąpienia tego zjawiska informowało wcześniej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Niebo nabrało fioletowych barw na skutek bardzo silnej burzy geomagnetycznej - niecodziennej aktywności słonecznej.

W sieci błyskawicznie pojawiło się mnóstwo zdjęć od amatorów astronomii. Niezwykłe zjawiska można było obserwować i fotografować w kilku regionach Polski, między innymi nad Gorzowem Wielkopolskim, Rzeszowem, czy południową Wielkopolską. 

Barwne widowisko

Niezwykłe zjawisko pojawiło się nie tylko nad Polską, ale i na południu Europy. Jak podaje Sieć Obserwatorów Burz, zorza przybierała różne barwy. To, jakie kolory są dostrzegalne i czy w ogóle jest widoczna, zależy mocno od lokalnych warunków. - Nie zobaczymy zorzy, jeśli zasłonią nam ją chmury - tłumaczy Helena Ciechowska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN.

Barwne widowisko, które pojawiło się w nocy z piątku na sobotę nad Polską, było naprawdę imponujące. Specjaliści podkreślają, że taka aktywność słońca nie zdarza się często. - Ekstremalna, najwyższej możliwej kategorii. Taka, o której będzie się mówiło latami i której będą poświęcone całe rozdziały w książkach o astronomii - tak o zorzy nad Polską napisał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach".

W sobotnią noc warto spojrzeć w niebo

Zdaniem ekspertów gwałtowne wybuchy energii na powierzchni Słońca, emitujące potężne ilości promieniowania elektromagnetycznego, mogą wystąpić również w nocy z soboty na niedzielę. Warto spojrzeć na niebo, być może tym razem zorza nad Polską ukaże się innym świadkom.  

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Czytaj więcej: O 8:12 nikt nawet nie myślał o Rewalu. Wtem wydarzyło się to...