Turysci.pl Polska Nadchodzi niezwykła Pełnia Księżyca Jesiotrów. Wyjaśniamy, co oznacza to zjawisko
Fot. Pixabay

Nadchodzi niezwykła Pełnia Księżyca Jesiotrów. Wyjaśniamy, co oznacza to zjawisko

1 sierpnia 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Miłośnicy nocnego nieba mają zapewnioną atrakcję na wieczór. Dzisiejszej nocy (1 sierpnia) wystąpi pełnia księżyca. O której godzinie będzie najlepiej widoczne? I w jakich miejscach warto obserwować to zjawisko?

Pierwszego dnia sierpnia warto uważniej spoglądać na nocne niebo. Już wkrótce ma nastąpić pełnia nazywana Księżycem Jesiotrów. Skąd pochodzi ta nazwa i jakie ma znaczenie?

Czym jest pełnia księżyca?

Pełnia księżyca jest jedną z faz księżyca. Podczas niej Księżyc znajduje się naprzeciwko Słońca. Jedna z półkul naturalnego satelity, która jest skierowana w stronę Ziemi, osiąga maksimum oświetlenia. W trakcie pełni trudniej jest przeprowadzać obserwacje astronomiczne. Zazwyczaj występuje raz w miesiącu. Jednak istnieją przypadki, gdy pełnia pojawia się na niebie dwukrotnie. W tym roku nastąpi to w sierpniu.

Pierwsza pełnia w sierpniu

Dzisiejsza (1 sierpnia) pełnia nazywana jest Księżycem Jesiotrów. Nazwa wywodzi się od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W sierpniu był najobfitszy połów jesiotra, gatunku ryby występującego w lokalnych jeziorach i rzekach. Jednocześnie będzie okazja zaobserwować zjawisko zwane superksiężycem. Podczas obserwacji księżyc będzie wydawał się większy i znacznie jaśniejszy. W Polsce najlepiej spojrzeć w niebo pół godziny po zachodzie słońca. W niektórych miejscach może to nastąpić o różnych porach. Przykładowo w Warszawie słońce zajdzie o godzinie 20:27.

W jakich miejscach obserwować niebo?

Pełnię księżyca warto obserwować w miejscach, w których będą dogodne warunki pogodowe. Najlepiej jest zająć dobrą pozycję do obserwowania nieba na otwartej przestrzeni. Dobrym pomysłem będzie obranie miejsca, w którym nie przeszkadzają ani wysokie budynki, ani drzewa. Możecie też zaprosić do wspólnego obserwowania tego niezwykłego zjawiska znajomych lub drugą połówkę.

Urządzili sobie kąpiel nago na szlaku w Tatrach. Wszystko na oczach innych turystów
Historyczny rekord PKP Intercity. Na pasażerów czekają kolejne niespodzianki
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy