Nad Bałtykiem wyrosły niepowtarzalne rzeźby. "Natura potrafi zachwycać"
Nie od dziś wiadomo, że natura jest niezwykłą artystką. Skały o nietypowych kształtach i kolorach, zjawiska pogodowe czy zachwycające zachody słońca są czymś niezwykłym. Tym razem dzięki działaniu natury polskie wybrzeże zyskało nowy skarb.
Naturalna rzeźba nad Morzem Bałtyckim zachwyciła internautów.
Wydmy nad Bałtykiem
Słowiński Park Narodowy słynie z piaszczystych wzniesień usypanych przez wiatr. To właśnie tam wyrzucany z morza piasek tworzy pas mierzei. Ruchome wydmy potrafią przeobrazić się w prawdziwe cuda natury.
Na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz znalazły się zdjęcia z Wydmy Łąckiej. Fotografie przedstawiają nietypowe rzeźby usypane przez wiatr.
Wyjątkowe formy nad Bałtykiem
"Wiatr, piasek i odpowiednia wilgotność potrafią stworzyć wyjątkowe formy, Słowiński Park Narodowy, Wydma Łącka" - głosił post. Pod wpisem zalęgło się od komentarzy.
Internauci byli zgodni - obraz ten jest istnym dziełem sztuki. "Wow. Piękne", "Coś pięknego", "Zachwycające rzeźby piaskowe", "Natura potrafi zachwycać", "Muszę tam pojechać", "Kosmicznie" - pisali.
Skąd się biorą wydmy nad Bałtykiem?
Wydmy powstają pod wpływem wiatru, który przemieszcza piasek. Dzięki temu mówi się, że są one "ruchome".
"Na dnie morza tworzą się rewy, czyli tzw. podwodne wydmy. Kiedy morze faluje, to piasek z tej rewy najbliżej plaży wyrzuca na brzeg. Tam jest osuszony przez słońce, a następnie z wiatrem pędzi w głąb plaży. Można powiedzieć, że wydmy wyszły z morza" - tłumaczyła Katarzyna Sitkowska ze Słowińskiego Parku Narodowego w rozmowie z "Dzień dobry TVN".
“Gdy wiatr wieje z prędkością przynajmniej 18 km/h, wtedy wydma zaczyna wędrować. W ten sposób przesuwa się kilkanaście metrów na rok. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zasypują wszystko, co spotkają na drodze” - dodała ekspertka.