Byliście w Muzeum Powstania Warszawskiego? Przyciąga tłumy
Muzeum Powstania Warszawskiego to jeden z najbardziej istotnych punktów na kulturalnej mapie stolicy. Ten obiekt muzealny każdego roku przyciąga mnóstwo grup turystów. W tym kierunku wybierają się wycieczki szkolne oraz starci wczasowicze zarówno z Polski, jak i zagranicy. Na terenie placówki można zobaczyć imponujące wystawy i poznać spory kawał historii naszego kraju.
Niestety obecnie Muzeum Powstania Warszawskiego pozostaje zamknięte, podobnie jak wszystkie inne instytucje kulturalne w Polsce po tym, jak rząd ogłosił dodatkowe restrykcje. Jednak należy w miarę możliwości wspierać branżę, która w ostatnim czasie została ponownie szczególnie dotknięta epidemią koronawirusa. Dlaczego warto odwiedzić ten obiekt muzealny?
Muzeum Powstania Warszawskiego to kawał historii
Muzeum Powstania Warszawskiego zostało utworzone w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Otwarto je jednak dopiero 2004 roku. Organizatorom udało się dotrzymać specjalnego terminu i uroczyste rozpoczęcie działalności obiektu muzealnego rozpoczęła się w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Do dzisiaj znajduje się przy ulicy Grzybowskiej 79.
Celem placówki jest dokumentowanie historii powstania warszawskiego i przekazywanie wszelkich informacji dotyczących tego wydarzenia. To także rodzaj hołdu złożonego osobom, które walczyły w powstaniu o wolną Polskę i pielęgnacja pamięci o nich. Wystawy pokazują nie tylko militarne starcia z okupantem, ale także codzienność powstania, w którym uczestniczyło mnóstwo młodych osób.
Muzeum Powstania Warszawskiego zaczęło po otwarciu przyciągać ogromne tłumy turystów, ciekawych historii tego trudnego okresu Polski. Samo powstanie było wydarzeniem niewątpliwie tragicznym i zakończyło się niemal całkowitym zniszczeniem Warszawy. Do dzisiaj historycy kłócą się co do tego, czy zbrojne wystąpienie przeciwko okupantowi rzeczywiście powinno mieć miejsce.
Przez pierwsze 10 lat funkcjonowania Muzeum Powstania Warszawskiego obiekt muzealny odwiedziło ponad 4,6 miliona osób. Podczas prowadzenia dokumentacji zgromadzono ponad 30 tysięcy eksponatów. undefinedWśród wystaw możemy zobaczyć szpital powstańczy, protokoły PCK z ekshumacji zwłok ofiar rzezi Woli, replikę kanału na antresoli, wystawę poświęconą alianckim zrzutom czy wejście i wyjście do kanału przełazowego w podziemiach sali pod Liberatorem.
Zachęcamy, aby każdy, kto jeszcze nie miał okazji zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, odwiedził obiekt, gdy zostanie otwarty ponownie wraz z innymi instytucjami kulturalnymi. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o ciekawostkach związanych z Darem Pomorza . Ten trzymasztowy żaglowiec robi imponujące wrażenie, a na jego pokładzie znajduje się muzeum.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
99-latek ruszył w Tatry. Niestety, doszło do nieszczęścia. Ratownicy ruszyli do akcji
-
Fatalne wieści z „Dachu Europy". Naukowcy nie pozostawiają złudzeń
-
Potężny żywioł na Bałtyku, 6 osób rannych. „Silny podmuch postrącał ludzi do wody"