Turysci.pl > Polska > Katowice Airport wprowadza testy dla podróżnych z krajów Non-Schengen. Zwalniają z kwarantanny
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 21:55

Katowice Airport wprowadza testy dla podróżnych z krajów Non-Schengen. Zwalniają z kwarantanny

testy antygenowe na lotnisku w Katowicach
fot. pixabay.com/lukasmilan/zdjęcie poglądowe
  • Katowice Airport uruchamia antygenowe testy dla pasażerów przylatujących z krajów niebędących w strefie Schengen

  • Badania mają być dostępne dla pasażerów od 27 lutego 2021 roku. Mają zwalniać z obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny

  • Testy mają kosztować 180 zł, a wyniki będą dostępne 20 minut po wykonaniu badania

Polskie lotniska starają się robić wszystko, by ułatwić Polakom podróże międzynarodowe. W dobie pandemii są one bowiem wyjątkowo skomplikowane i wymagają przestrzegania licznych obostrzeń. Zgodnie z decyzją polskiego rządu z 21 grudnia 2020 roku, każdy pasażer przylatujący do Polski środkiem transportu zbiorowego, powinien przejść obowiązkową, 10-dniową kwarantannę. Dotyczy to zarówno osób przekraczających granice samolotem, jak i autobusem, pociągiem czy promem. 

W odpowiedzi na te przepisy, coraz więcej polskich portów lotniczych oferuje podróżnym zrobienie testów na obecność koronawirusa tuż po przylocie do kraju, jeszcze przed przejściem kontroli granicznej. Początkowo rząd kwestionował to, czy rzeczywiście zwalniają one z obowiązkowej izolacji, bowiem są wykonywane teoretycznie już w Polsce, a w przepisach zaznaczono, że badanie trzeba przejść przed przekroczeniem granicy. 

Lotnisko w Katowicach zapowiada testy dla przylatujących z państw Non-Schengen

Ostatecznie jednak politycy potwierdzili, że jeśli stanowisko testowania jest umieszczone przed kontrolą graniczą, a test będzie miał wynik negatywny, to pasażer nie będie musiał poddawać się kwarantannie. Po tej wiadomości kolejny port postanowił również wprowadzić takie udogodnienie. 

Katowice Airport na swoim profilu na Facebooku opublikowały wpis, w którym poinformowano podróżnych, że od 27 lutego mogą wykonać szybki, komercyjny test antygenowy. Dotyczy to osób przylatujących z krajów, które nie należą do strefy Schengen (tzw. Non-Schengen). 

Od 27 lutego br. w KTW dostępna będzie możliwość wykonania szybkich komercyjnych antygenowych testów diagnostycznych pod kątem koronawirusa po przylocie z krajów, które nie należą do strefy Schengen (Non-Schengen). Punkt testowy zostanie zlokalizowany przed kontrolą paszportową, czyli przed granicą państwa. Wykonane w tym miejscu testy, w przypadku negatywnego wyniku, zgodnie z wymogami rozporządzenia, są podstawą do zwolnienia z kwarantanny po przylocie – wyjaśniają władze lotniska. 

katowice-airport-1613831705.jpg
Katowice Airport

Katowice Airport/fot. Wikimedia.org/Filips3/CC BY 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

Badania mają kosztować 180 zł, a wykonywać je ma Laboratorium Medyczne Lab-Med. Turyści po zapłaceniu tej kwoty otrzymają zaświadczenie po polsku oraz angielsku, w którym uwzględniony będzie wynik przeprowadzonego testu. 

Koszt testu po przylocie to 180 zł (preferowana jest płatność kartą). W tej kwocie pasażer otrzyma zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, które potwierdza uzyskany wynik testu i przekazywane jest w formie wydruku lub drogą elektroniczną do 20 minut od pobrania materiału – czytamy w komunikacie lotniska. 

Na stronie lotniska pasażerowie znaleźć mogą również dokładną instrukcję przygotowania się do badania. Sprowadza się ona do trzech, najważniejszych punktów: 

  • pasażerowie 2 godziny przed testem powinni unikać aplikowania do gardła i nosa wszelkich środków przeciwdrobnoustrojowych. Mowa tu przede wszystkim o różnego rodzaju maściach, kroplach czy aerozolach; 

  • zaraz przed pobraniem wymazu, nie powinno się wydmuchiwać nosa; 

  • przed przystąpieniem do testu, pasażerowie powinni własnoręcznie wypełnić skierowanie dla pacjenta (dostępne w języku polskim lub angielskim), które dostępne są na stronie internetowej lotniska. 

[???????? PL] ???? Prosimy o udostępnienie tego posta???? TESTY DLA PRZYLATUJĄCYCH Z NON-SCHENGEN✅ Od 27 lutego br. w KTW...

Opublikowany przez Katowice Airport Piątek, 19 lutego 2021

Dokąd można polecieć z Katowice Airport? 

Na profilu katowickiego lotniska zamieszczono również wpis informujący potencjalnych turystów, do których krajów mogą lecieć z tego portu. Na długiej liście znajdują się zarówno państwa, do których samoloty kursują obecnie, jak i te, które będą dostępne już wkróce. 

W spisie uwzględniono kursy linii lotniczych WizzAir, Ryanair, LOT Polish Airlines, Lufthansa oraz SkyUp Airlines. Jak zaznaczają autorzy spisu, lista ta może jeszcze ulec zmianie. Zapoznać się z nią można we wpisie, który zamieszczamy poniżej.

[???????? PL] ℹ Lista aktualnie realizowanych kierunków oraz daty wznowienia poszczególnych połączeń regularnych w...

Opublikowany przez Katowice Airport Wtorek, 8 grudnia 2020

Obecnie polecieć z Katowic można m.in. do Eindhoven czy Londynu, a już wkróce możliwości ma być o wiele więcej. W marcu podróżni mogą liczyć na trasy na Islandię, do Finlandii, Hiszpanii, na Ukrainę czy do Włoch

Podkreślamy również, by przed zaplanowaniem podróży zapoznać się dokładnie z przepisami pandemicznymi, obowiązującymi w kraju, do którego się wybieramy. W ostatnim czasie obostrzenia zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego zalecane jest uważne śledzenie komunikatów rządowych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Facebook/Katowice Airport