Turysci.pl
rząd zmienił decyzję ws. szybkich testów na lotniskach

fot. wikimedia.org/Beemwej/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło: szybkie testy na lotniskach zwalniają turystów z kwarantanny

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rząd zmienił zdanie w sprawie jednego obostrzenia dotyczącego Polaków przylatujących do kraju. Chodzi o szybkie testy na obecność koronawirusa, które można wykonać jeszcze na terenie lotniska. Podróżni będą dzięki nim oficjalnie zwoln

Lotnisko we Wrocławiu uruchomiło jakiś czas temu błyskawiczne testy dla podróżnych przylatujących do Polski. Miały one uchronić turystów przed obostrzeniem, jakim była obowiązkowa, 10-dniowa kwarantanna, którą przejść musiała każda osoba przekraczająca granicę kraju komunikacją zbiorową. 

Czy szybki test na lotnisku zwalnia z kwarantanny? 

Początkowo Ministerstwo Zdrowia twierdziło, że propozycja lotniska wprowadza obywateli w błąd. Przedstawiciele rządu podkreślali, że z przestrzegania obostrzenia w postaci izolacji zwalniają jedynie testy wykonane przed przylotem do kraju, a nie już po wylądowaniu na naszym lotnisku. Władze portu miały jednak na ten temat zupełnie inne zdanie.  

Port Lotniczy Wrocław informuje, że szybkie testy antygenowe dla pasażerów wracających do Polski ze strefy Non Schengen realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski. W związku z tym ich negatywny wynik – zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku – umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny – podkreślano w odpowiedzi na oskarżenia Ministerstwa Zdrowia. 

Wkrótce podobne rozwiązanie wprowadziło również lotnisko w Poznaniu. To nasiliło spekulacje dotyczące stanowiska rządu i ważności testów. Ostatecznie jednak okazało się, że rzeczywiście testy będą zwalniały z obowiązkowej kwarantanny, a politycy postanowili zmienić swoje stanowisko

lotnisko-we-wroclawiu-1613388311.jpg

Lotnisko we Wrocławiu

Lotnisko we Wrocławiu, fot. wikimedia.org/Panek/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Rząd zmienia zdanie. Szybkie testy zwalniają z izolacji

W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli punkt pobrań został przesunięty za linię straży granicznej, to z punktu widzenia prawa może działać, niemniej Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwrócił z się prośbą do Portu Lotniczego Wrocław S.A. o złożenie wyjaśnień w sprawie uruchomienia punktu wykonywania badań antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 bez uzgodnienia z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wskazania czy port lotniczy posiada warunki lokalowo-sanitarne umożliwiające odizolowanie osób, u których stwierdzony zostanie dodatni wynik badania – poinformowało MZ. 

Portal Fly4Free poprosił Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia o uzupełnienie tej informacji, opublikowanej 5 lutego. Dziennikarze apelowali o jasną odpowiedź, czy wykonanie testów na lotnisku na pewno zwolni podróżnych z obowiązkowej kwarantanny po przylocie do Polski. 

port-lotniczy-poznan-lawica-1613388350.jpg

Port Lotniczy Poznań Ławica

Port Lotniczy Poznań Ławica, fot. wikimedia.org/Radomil/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli test jest wykonany przed przejściem granicznym i da wynik negatywny, to taka osoba będzie zwolniona z kwarantanny – czytamy w oficjalnej odpowiedzi BKMZ. 

Przypomnijmy, że obowiązek samoizolacji dotyczy wszystkich podróżnych, którzy przekroczyli granicę kraju samolotem, autobusem czy promem. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji z 22 stycznia 2021 roku, zwolnione są z tego tylko osoby, które mają negatywny test na koronawirusa, wykonany jeszcze przed przekroczeniem granicy. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >