Turysci.pl > Polska > Ministerstwo Zdrowia potwierdziło: szybkie testy na lotniskach zwalniają turystów z kwarantanny
Patryk Korzec
Patryk Korzec 15.02.2021 12:32

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło: szybkie testy na lotniskach zwalniają turystów z kwarantanny

rząd zmienił decyzję ws. szybkich testów na lotniskach
fot. wikimedia.org/Beemwej/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Lotnisko we Wrocławiu uruchomiło jakiś czas temu błyskawiczne testy dla podróżnych przylatujących do Polski. Miały one uchronić turystów przed obostrzeniem, jakim była obowiązkowa, 10-dniowa kwarantanna, którą przejść musiała każda osoba przekraczająca granicę kraju komunikacją zbiorową. 

Czy szybki test na lotnisku zwalnia z kwarantanny? 

Początkowo Ministerstwo Zdrowia twierdziło, że propozycja lotniska wprowadza obywateli w błąd. Przedstawiciele rządu podkreślali, że z przestrzegania obostrzenia w postaci izolacji zwalniają jedynie testy wykonane przed przylotem do kraju, a nie już po wylądowaniu na naszym lotnisku. Władze portu miały jednak na ten temat zupełnie inne zdanie.  

Port Lotniczy Wrocław informuje, że szybkie testy antygenowe dla pasażerów wracających do Polski ze strefy Non Schengen realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski. W związku z tym ich negatywny wynik – zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku – umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny – podkreślano w odpowiedzi na oskarżenia Ministerstwa Zdrowia. 

Wkrótce podobne rozwiązanie wprowadziło również lotnisko w Poznaniu. To nasiliło spekulacje dotyczące stanowiska rządu i ważności testów. Ostatecznie jednak okazało się, że rzeczywiście testy będą zwalniały z obowiązkowej kwarantanny, a politycy postanowili zmienić swoje stanowisko

lotnisko-we-wroclawiu-1613388311.jpg
Lotnisko we Wrocławiu

Lotnisko we Wrocławiu, fot. wikimedia.org/Panek/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Rząd zmienia zdanie. Szybkie testy zwalniają z izolacji

W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli punkt pobrań został przesunięty za linię straży granicznej, to z punktu widzenia prawa może działać, niemniej Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwrócił z się prośbą do Portu Lotniczego Wrocław S.A. o złożenie wyjaśnień w sprawie uruchomienia punktu wykonywania badań antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 bez uzgodnienia z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wskazania czy port lotniczy posiada warunki lokalowo-sanitarne umożliwiające odizolowanie osób, u których stwierdzony zostanie dodatni wynik badania – poinformowało MZ. 

Portal Fly4Free poprosił Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia o uzupełnienie tej informacji, opublikowanej 5 lutego. Dziennikarze apelowali o jasną odpowiedź, czy wykonanie testów na lotnisku na pewno zwolni podróżnych z obowiązkowej kwarantanny po przylocie do Polski. 

port-lotniczy-poznan-lawica-1613388350.jpg
Port Lotniczy Poznań Ławica

Port Lotniczy Poznań Ławica, fot. wikimedia.org/Radomil/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli test jest wykonany przed przejściem granicznym i da wynik negatywny, to taka osoba będzie zwolniona z kwarantanny – czytamy w oficjalnej odpowiedzi BKMZ. 

Przypomnijmy, że obowiązek samoizolacji dotyczy wszystkich podróżnych, którzy przekroczyli granicę kraju samolotem, autobusem czy promem. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji z 22 stycznia 2021 roku, zwolnione są z tego tylko osoby, które mają negatywny test na koronawirusa, wykonany jeszcze przed przekroczeniem granicy. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free