Król Karol III chciał wyremontować zamek na Dolnym Śląsku. Dziś mieści się tam luksusowy hotel
16 pokoi hotelowych z królewskim designem, rozpościerający się z okien widok na Góry Stołowe i oryginalne menu w restauracji - tym swoich gości kusi XVI-wieczny zamek położony na Dolnym Śląsku. W renowację budynku chciał zaangażować się sam król Karol III.
Zamek Sarny położony jest w Ścinawce Górnej w Hrabstwie Kłodzkim nieopodal Gór Stołowych. Został wybudowany w XVI wieku i przekształcany przez kolejne lata.
Historia Zamku Sarny
Na początku XX wieku w murach zamku przyszedł na świat Gustav Adolf von Götzen, późniejszy gubernator niemieckiej kolonii w środkowo-wschodniej Afryce . Za czasów G ötzenów rezydencja rozkwitała - rozbudowano pałac letni i udekorowano polichromią pochodzącą z XVIII wieku Kaplicę św. Jana Nepomucena.
Po wojnie zamek stał się własnością Skarbu Państwa i przekształcono jego tereny w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Od tego czasu był bardzo podupadł, a bez gruntownej renowacji popadłby w ruinę. W 2014 r. Sarny przeszedł w posiadanie fundacji w celu rewitalizacji i przekształcenia zamku w hotel.
Król Karol III chciał zrewitalizować Zamek Sarny
W 2010 r. ogólnopolskie media obiegła informacja, że po przeczytaniu raportu pt. “Dolny Śląsk - kraina umierających pałaców” ówczesny następca brytyjskiego tronu zdecydował, że wyremontuje jedną z rezydencji. Padło na Zamek Sarny w Ścinawce Górnej.
W związku z planami syna Królowej Elżbiety II, w marcu 2010 r. doszło do wizyty w Polsce ówczesnego księcia Karola z ministrem kultury. Jak czytamy na oficjalnej stronie zamku, “do przejęcia jednak nie doszło, ponieważ jedynym sposobem na prywatyzację Saren był przetarg - a nie taka była pierwotna umowa”.
Poczuj się jak król w zamku
W zamku obecnie znajduje się 16 pokoi dostępnych dla gości. Każdy z apartamentów jest inny i charakteryzuje się oryginalnym designem. W ofercie są pokoje 2-, 3- oraz 4-osobowe z prysznicem lub wanną.
W kompleksie zamkowym znajduje się też kawiarnia oraz restauracja w dawnej XVIII-wiecznej stajni otwarta w 2022 po dwuletnim remoncie. Na stronie zamku czytamy, że “w stylowym wnętrzu, z zachowanymi korytami i oryginalną galanterią metalową dawnych boksów dla koni można zjeść jedyne w dawnym powiecie noworudzkim dania polskiej kuchni fusion”.