Turysci.pl Polska Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce. To idealny kierunek na weekendową wycieczkę
fot. facebook/Geopark Unesco Kraina Wygasłych Wulkanów/Land of Extinct Volcanoes Geopark

Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce. To idealny kierunek na weekendową wycieczkę

3 listopada 2024
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Jesień to świetna pora roku na wycieczki po Polsce. Jednym z kierunków, w które warto się wybrać na wycieczkę, zwłaszcza chcąc odpocząć w pięknych okolicznościach natury, jest Kraina Wygasłych Wulkanów. Nie wszyscy wiedzą, że taka perełka kryje się w naszym kraju.

Wulkany w Posce

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w Polsce znajdują się wulkany. Kraina Wygasłych Wulkanów zlokalizowana na Dolnym Śląsku zachwyca o każdej porze roku. Jesień to odpowiedni czas na piesze wędrówki i odpoczynek w zgodzie z naturą. Dlatego nie ma się co dziwić, że miejsce to ściąga coraz więcej przyjezdnych.

Sama nazwa — Światowy Geopark UNESCO wskazuje na to, że warto odwiedzić ten rezerwat przyrody. Będąc na Dolnym Śląsku, warto udać się konkretnie do Ostrzycy. To tam widoki zapierają dech w piersiach nawet najbardziej wymagających turystów.

Czytaj też: Na pokładzie samolotu rozegrał się dramat. Nie żyje 63-latka

Samolot musiał lądować awaryjnie. Złapali się za głowy, gdy zobaczyli, co kryło się w luku

"Śląskie Fudżi"

Ostrzyca to najwyższe wniesienie Pogórza Kaczawskiego , które mieści się niedaleko wsi Proboszczów. Wyróżnia się stożkowym kształtem, a jego wysokość wynosi 501 metrów nad poziomem morza. To nek wulkaniczny, czyli dawny fragment komina, który został wypreparowany poprzez wiatr i erozję mniej odpornych skał osadowych.

Nie bez powodu nazywa się go “śląskim Fudżi” . Ich wygląd jest podobny, choć w rzeczywistości wzniesienie w Japonii jest prawdziwym wulkanem. W przypadku Ostrzycy bazaltowa lawa zastygała w koninie i zmniejszała swoją objętość, co prowadziło do pękania i tworzenia kolumn o grubości nawet 15-30 cm.

Ostrzyca
fot. Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo, CC BY-SA 3.0

Nie tylko spacer wśród wygasłych wulkanów

Będąc w tej części Sudetów, oprócz Ostrzycy warto udać się na spacer po innych zakątkach rezerwatu przyrody w Ostrzycy Proboszczowskiej . Przez nie prowadzą szlaki, a dotarcie na najbardziej znany szczyt zajmuje średnio ok. 45 min. Warto jednak mieć na uwadze, że w końcowej części trasy prowadzi przez skały.

Dla wielbicieli innych aktywności fizycznych, niż spacery, znajdą się także trasy rowerowe. W okolicy znajdują się również inne punkty warte zobaczenia. Między innymi jest to Zamek Grodziec i bazaltowe wzniesienie nieopodal Złotoryi o nazwie Wilcza Góra .

Czytaj też: Tam Polacy polecą na all inclusive w 2025 roku. Turcja będzie miała poważną konkurencję

Chwile grozy w aquaparku. 3-latek zniknął rodzicom z oczu, teraz walczy o życie
Prawdziwa perełka Opolszczyzny. Tamtejsze góry niczym Bieszczady, skrywają unikalne zabytki
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy