Turysci.pl Na topie Koniecznie musisz poznać ten patent. Przyda się, gdy stracisz bagaż
Fot. Flickr/Allen Sheffield

Koniecznie musisz poznać ten patent. Przyda się, gdy stracisz bagaż

27 maja 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Utrata bagażu nie jest rzadkim zjawiskiem. Dlatego obawa, że kiedyś i was taka sytuacja spotka, jest jak najbardziej uzasadniona. Co zrobić, kiedy okażemy się pechowcami?

Według statystyk co roku ok. 25 mln bagaży gubi się lub trafia w nieodpowiednie miejsca. Wobec tego jest spora szansa na to, że i was taka przykrość spotka. Jak się przygotować na taką ewentualność?

Stewardessa zdradziła pewien patent

Jeśli boisz się, że podczas następnej podróży stracisz bagaż, to jest na to sposób. Stewardessa Magdalena Klein doradziła na swoim Instagramie, jak się przygotować na tą niefortunną sytuację.

Przede wszystkim rozpocznijcie pakowanie na kilka dni przed podróżą. W ten sposób uporządkujecie najpotrzebniejsze rzeczy i dużo szybciej zaplanujecie gdzie i co włożyć. Kiedy już macie ułożony plan działania, rozpocznijcie pakowanie. Jeśli wyjeżdżacie na dłużej z rodziną i potrzebujecie więcej walizek, nie pakujcie tylko swoich ubrań do jednego bagażu. Wymieszajcie i włóżcie do walizki trochę swoich ubrań, a trochę ubrań dzieci i drugiej połówki. Dzięki temu zawsze będziecie mieli cokolwiek na zmianę, nawet w razie utraty drugiej walizki.

Co zrobić w przypadku utraty bagażu?

Skoro mamy już patent na kilka dni, pasuje też dowiedzieć się w jaki sposób utracony bagaż odzyskać. Pamiętajcie, że linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za wasze bagaże, jeśli zostały zgubione, uszkodzone oraz opóźnione.

W przypadku zgubienia bagażu należy zgłosić ten fakt przewoźnikowi. U każdego z nich mogą obowiązywać inne zasady, dlatego warto się z nimi zapoznać przed podróżą. Przykładowo gdy zorientujecie się, że waszego bagażu nie ma na taśmie, a korzystaliście z usług WizzAir’a, zgłaszacie to w stanowisku odbioru bagażu lub osobom zajmującym się utraconymi bagażami. Wypełniacie raport PIR (z ang. Property Irregularity Report) i czekacie na odpowiedź od przewoźnika.

Jak uzyskać odszkodowanie za utratę bagażu?

Jak wypełniliście raport PIR, zachowajcie też swoje karty pokładowe, naklejki bagażowe, a także rachunki za tzw. przedmioty pierwszej potrzeby, które musieliście zakupić w wyniku utraty bagażu. W ten sposób przyspieszycie swoją sprawę i łatwiej udowodnicie, że ponieśliście faktyczną szkodę. Zdarza się, że w takich sytuacjach przewoźnicy zapewniają pakiety ratunkowe dla swoich pasażerów. Można o nie zapytać w punkcie Lost Luggage. Zawsze przed zgłoszeniem reklamacji zapoznajcie się z zasadami przewoźnika, u którego straciliście bagaż. Jeśli bagaż nie odnajdzie się po 21 dniach, wówczas przewoźnik ponosi za to odpowiedzialność.

Źródło: mubi.pl

Toruńskie psy w niebezpieczeństwie. Ktoś zastawił na nie śmiertelną pułapkę w praku
Dantejskie sceny na lotnisku w Modlinie. Urządził awanturę, po czym zaczął się tłumaczyć
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy