Kolejny atak niedźwiedzia w pobliżu Tatr. Mężczyzna jest ciężko ranny
To już kolejny atak niedźwiedzia na Słowacji . Tym razem zwierzę mocno poturbowało leśnika. Obrażenia były na tyle poważne, że mężczyzna trafił do szpitala.
Od soboty w okolicach miejscowości Straniavy trwają poszukiwania zwierzęcia, które wcześniej zostało postrzelone przez jednego z grzybiarzy. Jak twierdzą eksperci, niedźwiedzie mogą atakować szczególnie w okresie na przełomie marca i kwietnia. Wtedy to budzą się z zimowej hibernacji.
Ataki niedźwiedzia na Słowacji
W miniony weekend wielkanocny mieszkańców Słowacji obeszła wiadomość o grasującym na tatrzańskich szlakach niebezpiecznym niedźwiedziu. W sobotę w powiecie żylińskim na północy kraju zwierzę zaatakowało grzybiarza . Ten miał przy sobie broń krótką, którą użył w samoobronie. Postrzelony niedźwiedź zdołał uciec.
Następnego dnia we wsi Pribylina zaatakował ponownie. Tym razem celem było małżeństwo, które udało się na spacer do lasu ze swoim psem. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Ciężko ranny mężczyzna trafił do szpitala
4 kwietnia w Liptowskiej Sielnicy drapieżnik rzucił się na 35-letniego mężczyznę. Jak podają lokalne media, prawdopodobnie jest leśnikiem. Ma poważne obrażenia m.in. uraz klatki piersiowej, złamane żebra i uraz kręgosłupa. Poszkodowany natychmiast trafił do szpitala.
Lokalne władze wzywają mieszkańców, ale i turystów o wzmożoną czujność i zachowanie ostrożności. Według Państwowej Ochrony Przyrody (SzOP) to spory problem, który trzeba rozwiązać. Obecnie resort jest w trakcje przeprowadzania rozmów z myśliwymi, aby zidentyfikować drapieżniki i je “zlikwidować”.
Jak obronić się przed atakiem niedźwiedzia?
W przypadku bliskiego spotkania z niedźwiedziem Tatrzański Park Narodowy radzi, by przede wszystkim zachować spokój i powoli się wycofać. “Unikajcie nagłych ruchów i nie podchodźcie, by zrobić zdjęcia, nie rzucajcie też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia” - ostrzega. Nie należy też utrzymywać kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem, ani udawać się w ucieczkę, bowiem niedźwiedź może odebrać to jako sygnał do ataku.
Co zrobić, gdy zaciekawione zwierzę postanowi do nas podejść? Wówczas można postawić przed sobą jakiś przedmiot, by odwrócić jego uwagę. W przypadku ataku położyć się na brzuchu, rozchylić lekko nogi i dłonie umieścić na głowie. Plecak warto mieć na sobie, ponieważ zabezpieczy on naszą skórę.
Źródło: RMF24