Turysci.pl
Etna znowu wybuchła

Xinhua/Xinhua News/East News

Kolejna erupcja Etny. Siedemnasta od połowy lutego

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wulkan Etna, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii we Włoszech, wybuchł po raz kolejny. To już siedemnasta erupcja, do której doszło od 16 lutego 2021 roku. Wielka chmura pyłów, wydobywająca się z krateru, miała wysokość siedmiu kilometrów.

  • Etna jest wyjątkowo aktywna od lutego 2021 roku

  • Do tej pory doszło do siedemnastu potężnych erupcji, z których relacje pojawiły się w europejskich mediach

  • Do ostatniego wybuchu doszło w nocy ze środy na czwartek

W ostatnim czasie Etna wybucha wyjątkowo często, a pierwszą jej większą erupcję od dłuższego czasu zaobserwowano 16 lutego. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce 24 grudnia 2018 roku, o czym informuje National Geographic.

W nocy ze środy na czwartek miała miejsce kolejna, gwałtowna erupcja, za sprawą której chmura pyłów i popiołu wystrzeliła w powietrze na 7 kilometrów.

W Tatrach obudziła się niedźwiedzica

W Tatrach obudziła się niedźwiedzica z dwoma młodymi. Może wystąpić zagrożenie

CZYTAJ DALEJ

Etna wybuchła po raz kolejny

Tym razem aktywnością wykazał się południowo-wschodni krater. Na szczęście erupcja okazała się na tyle niewielka, że nie było konieczności wstrzymywania ruchu na lotnisku w Katanii, tak jak miało to miejsce w połowie lutego.

Jak poinformowała włoska agencja prasowa ANSA, towarzyszące erupcji wstrząsy były silne. Odnotowano też nasilenie infradźwięków, czyli mechanicznych fal, wydobywających się z krateru. Ich źródłem w naturze zwykle są właśnie wybuchy wulkanów, wodospady, trzęsienia ziemi czy grzmoty.

Kłęby pyłów, wydobywających się z Etny, oglądać można było podczas relacji live na profilu Vedetta Live Webcam Streaming na Facebooku. Dobrze oddaje ona potęgę natury, z którą mieszkańcy Sycylii żyć muszą na co dzień.

Dwa aktywne wulkany w Europie

Niedawno na Starym Kontynencie doszło do jeszcze jednej erupcji. Wybuchł wulkan Fagradalsfjall, co poprzedziło czterdzieści tysięcy wstrząsów, które naukowcy rejestrowali całymi tygodniami.

Zdarzenie to miało miejsce 20 marca, a lawa wylewała się tam ze skalnego pęknięcia, które miało długość około 200 metrów. Spektakularne zdjęcie z tego zdarzenia opublikowane zostało m.in. na profilu Icelandic Meteorological Office - IMO na Twitterze.

Warto podkreślić, że zarówno Etna, jak i Fagradalsfjall nie wyrządziły znacznych strat swoimi wybuchami. Nie było również informacji o ofiarach śmiertelnych.

Mieszkańcy Sycylii mogą już w pewnym stopniu być przyzwyczajeni do aktywności swojego potężnego sąsiada. Islandczycy jednak z niepokojem obserwowali wylewającą się lawę, zaledwie 40 km od stolicy kraju.

Gdy jednak jasne już było, że większe miasta nie są zagrożone, wyciekająca ze szczeliny magma stała się lokalną atrakcją, która przyciągała tłumy. Niektórzy przygrzewali nawet nad nią pianki oraz kiełbaski, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >