Kogel-mogel. Gdzie powstawał film?Youtube.com/Radio Złote Przeboje (screen)

Wiecie, gdzie kręcono Kogel-mogel i Kogel-mogel II?

"Kogel-mogel" to jedna z najsłynniejszych polskich komedii. Miejscowość kojarzona z tym filmem to Grabowo, jednak jest to fikcyjna wieś. Wiemy, gdzie powstały zdjęcia do filmu o losach Katarzyny Solskiej.

"Kogel-mogel" jak też "Galimatias, czyli kogel-model II" to z pewnością jedne z najbardziej znanych polskich komedii. Polacy pokochali Katarzynę Solską oraz innych bohaterów filmu, jak Pawła czy państwa Wolańskich. Grabowo, w którym działy się losy postaci, jest jednak fikcyjną miejscowością. Udało nam się jednak dowiedzieć, gdzie powstawały zdjęcia.

Gdzie kręcono film "Kogel-mogel"?

Jak się okazuje, w fikcyjną miejscowość o nazwie Grabowo została przekształcona wieść Roszczep. Położona jest w gminie Klembów w powiecie wołomińskim. Miejscowość znajduje się blisko Warszawy. W drugiej połowie XVI wieku leżała w powiecie kamienieckim ziemi nurskiej województwa mazowieckiego. Była to prywatna wieś szlachecka. W 1975 roku została przekształcona w miejscowość administracyjnie należącą do województwa ostrołęckiego.

Film pt. "Kogel-mogel" powstawał tam w 1988 roku. W następnym roku nakręcono kontynuację o nazwie "Galimatias, czyli kogel-mogel II". Jednak nie była to jedyna lokalizacja. Kultowe komedie powstawały także w Warszawie. Na ekranie można zobaczyć takie atrakcje polskiej stolicy jak Stare Miasto, Trasa Łazienkowska, Dworzec Centralny, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście czy Ogród Saski.

Filmy często wyznaczają pomysły na ciekawe podróże. Wiele osób jeździ po kraju, aby odwiedzić słynne miejsca znane z różnych produkcji. Tak dzieje się na przykład z "Janosikiem". Pisaliśmy o sceneriach z tego serialu, które warto odwiedzić.

Następny artykuł