Turysci.pl
karpacz zalany przez tłum turystów. policja pilnuje porządku

fot. pixabay.com/AndrzejRembowski/zdjecie poglądowe

Narciarze i turyści ruszyli do Karpacza. Policja prowadzi kontrole, hotele są pełne

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Karpacz przyjął prawdziwe tłumy turystów w weekend po poluzowaniu obostrzeń dotyczących hoteli i stoków narciarskich. Policja pilnowała porządku, a właściciele obiektów hotelowych cieszyli się ogromnym zainteresowaniem przyjezdnych. P

Walentynkowy weekend w Karpaczu przebiega o wiele spokojniej niż w Zakopanem. Podczas gdy w stolicy Tatr ludzie wieczorami urządzają imprezy na Krupówkach, ikona Sudetów pełna jest fanów narciarstwa, których spokojnej zabawy na stokach pilnuje policja. Sytuację online na terenie miasta oglądać można na stronie webcamera.pl i karpacz.pl. 

Policja czuwa nad bezpieczeństwem turystów w Karpaczu

Na stokach, zgodnie z zapowiedziami, o których pisaliśmy tutaj, pojawiły się patrole. Przeprowadzono też akcję „bezpieczne stoki" dla najmłodszych, która miała na celu m.in. pilnowanie bezpieczeńśtwa oraz zwiększenie wiedzy dzieci na temat bezpiecznej zabawy w śniegu

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków – opisuje akcję asp. szt. Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, cytowana przez WP. 

karpacz-turysci-na-stoku-1613308541.jpg

Stok Biały Jar

Stok Biały Jar/screen/dostęp 14:20/webcamera.pl

Policjanci pilnują, by na stoku nie pojawiali się turyści będący pod wpływem alkoholu czy narkotyków, a wszyscy przestrzegali zasad reżimu sanitarnego. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami – wyjaśnia asp. szt. Kaleta.

Karpacz zalany przez powódź fanów zimowego szaleństwa

Z zainteresowania turystów Karpaczem cieszą się jednak nie tylko właściciele stoków, ale również hoteli i innych obiektów noclegowych. Jak podaje TVP3, powołując się na PAP, prawie wszystkie pokoje na ten weekend zostały już zarezerwowane. Podróżni chcą już nawet wykupywać noclegi na kolejne tygodnie, a nawet wakacje. 

Bardzo się cieszymy. Tak długo byliśmy zamknięci, że aż dobrze jest widzieć ludzi chodzących naszych korytarzach [hotelu - przyp. red.]. Mnie to cieszy, niech się ludzie bawią i korzystają z zimy – mówi w rozmowie z portalem Turyści.pl właścicielka jednego z hoteli w Karpaczu. 

Podobne zdanie ma menadżerka Hotelu Gołębiewski, Barbara Garczyńska, która rozmawiała z PAP. Jednocześnie zauważa jednak, że ruch jest większy jedynie w weekendy. Wciąż problemem jest natomiast zainteresowanie w tygodniu. W przeciwieństwie do okresu ferii zimowych, gdy ludzie mieli więcej czasu wolnego, a hotele były zamknięte, obecnie szkoły funkcjonują już w normalnym trybie i wielu turystów nie może pozwolić sobie na rodzinny wyjazd tygodniowy. 

karpacz-tlumy-1613308828.jpg

Karpacz, widok z kamer online

Karpacz, widok z kamer online, dostęp: 14:20/scree/karpacz.pl

Ciągle odbieramy telefony z próbą rezerwacji na ten weekend, goście najprawdopodobniej są w drodze, przyzwyczajeni do tego, że będzie dostępne miejsce. Widzimy też ogromne zainteresowanie turystów jeśli chodzi o rezerwacje na przyszłe weekendy. W ciągu tygodnia jesteśmy obłożeni dużo słabiej. Rezerwacje są raczej krótsze, niż dłuższe – mówi Garczyńska.

Fani narciarstwa zalali również Zieleniec. Dzięki dobrej organizacji jednak ruch przebiega tam sprawnie i przestrzegane są wszelkie zasady reżimu sanitarnego. 

Dzięki temu jest ogromna przepustowość, ruch się rozkłada. Wiadomo, że są wyjątki, gdzie jeden lub dwa wyciągi są trochę bardziej popularne i tam czeka się w kolejce maksymalnie do 5 minut – mówił dla PAP Grzegorz Głód ze stacji Winterpolu w Zieleńcu.

Warunki narciarskie są doskonałe, pamiętajmy jednak, by bawić się odpowiedzialnie. Przestrzegajmy reżimu sanitarnego oraz zasad bezpieczeństwa. Warunki pogodowe w wyższych partiach są wymagające, a złe przygotowanie do wędrówki może prowadzić do nieszczęścia. Trzeba również uważać na granice kraju, znajdujące się w górach - Czechy zamknęły powiat znajdujący się tuż przy polskiej granicy w Karkonoszach z w powodu gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem. Turyści wyruszający na Śnieżkę powinni być ostrożni. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP, PAP, TVP3

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >