Turysci.pl
Turyści wypoczywali, a bohaterowie zbierali śmieci

Screen/Facebook/Jakub i Dawid

Jakub i Dawid przez majówkę sprzątali plażę. Zebrali 750 kg śmieci

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Gdy turyści w czasie majówki spacerowali po nadmorskich deptakach i wypoczywali, Jakub i Dawid rozpoczęli niezwykłą akcję. Wyszli na plażę między Juratą a Helem i zaczęli sprzątać śmieci. Internauci zasypali ich za to lawiną komplementów, udało im się nazbierać 750 kg odpadków.

  • Jakub i Dawid całą majówkę sprzątali polską plażę nad Morzem Bałtyckim

  • Udało im się zapełnić 50 worków śmieci, każdy po 15 kg. Oznacza to, że łącznie zebrali 750 kg śmieci

  • To wspaniały gest, pokazujący jednocześnie jednak, jak wiele odpadków ludzie zostawiają po swoim wypoczynku nad morzem

Podczas długiego weekendu majowego nadmorskie miejscowości zostały zalane przez turystów z całej Polski. Gdy większość tych ludzi spacerowała po deptakach, wypoczywała i wdychała świeże powietrze, Jakub i Dawid postanowili zrobić coś dobrego dla świata i naszej planety.

Para pochwaliła się na swoim profilu na Facebooku niesamowitą inicjatywą. W czasie majówki udało im się przemierzyć 5 km plaży między Juratą a Helem z workami na śmieci w dłoniach. Mężczyźni zbierali odpadki, które od dłuższego czasu nie tylko pozostawiali w piasku po sobie nie turyści, miejscowi, ale większość z nich spływała w te regiony Wisłą.

Turyści odpoczywali, a Jakub i Dawid sprzątali plaże

Jak czytamy we wpisie, już pierwszego dnia okazało się, że nadmorski teren jest w gorszym stanie, niż można by przypuszczać.

Tanzania zaostrza przepisy graniczne

Tanzania zaostrza restrykcje. Testy obowiązkowe, kwarantanna dla niektórych

CZYTAJ DALEJ

Nigdy nie widzieliśmy brudniejszej plaży niż tej w Helu. Nie tej od strony morza [..], ale tej bardziej kameralnej - od strony Zatoki Gdańskiej – opisuje sytuację Jakub i Dawid.

Problem zobaczyli już kilka miesięcy temu, spacerując plażą. Jak opisali okoliczny krajobraz, „zamiast plaży i wydm widzieli tylko jedno wielkie wysypisko śmieci". Zgodnie z ich relacją w piasku dało się znaleźć odpadki wszelkiego rodzaju - od plastikowych torebek, przez butelki, pieluchy, aż po buty i żarówki.

Miejsce piękne, ale przez ilość śmieci rzadko odwiedzane nawet przez mieszkańców – czytamy.

Przytłaczająca ilość śmieci na polskiej plaży

Jak relacjonują, trudny okazał się już pierwszy dzień. Najgorsze nie było jednak obciążenie fizyczne i zmęczenie, ale psychiczna świadomość ogromu brudu zalegającego na plaży. Pierwszego dnia przebyli kilometr i mieli dość.

Skończyły nam się worki, bo ilość śmieci przerosła nasze wyobrażenia, bo pewnie za miesiąc znów będzie syf – opisali swoje myśli autorzy wpisu.

Na szczęście bohaterowie się nie poddali i postanowili działać dalej. Ostatecznie w 5 dni udało im się zapełnić 50 worków na śmieci. Jak szacują, każdy ważył około 15 kg, w sumie więc zebrali 750 kg śmieci. Mimo ogromu pracy, ze smutkiem przyznają, że plaża jednak nadal nie jest idealna. Mimo wszystko jednak z radością na koniec usiedli na piasku i zauważyli, że nigdzie w pobliżu nie ma ani jednego śmiecia.

Przed zakończeniem akcji spotkali jeszcze starszą parę, która podziękowała im za pracę i poparła inicjatywę. Do słów aprobaty dołączyły się także setki internautów. Post skomentowano już blisko 900 razy, ma ponad 9 tys. reakcji, a wszystkie chwalą postawę pary i to, co robią.

– Targając worki, nie mieliśmy siły na rozmowę, ale w uszach zostały nam słowa, że jest czyściej, niż było i myśl, aby nigdy nie stracić wiary w to, że dwoje ludzi może coś zmienić!.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook/Jakub i Dawid

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >