Turysci.pl
Paszporty szczepionkowe - wygląd

fot. unsplash.com/Lukas/zdjęcie poglądowe

Jak będzie wyglądał paszport szczepionkowy? Pokazali wzór papierowej wersji

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Jak będą wyglądały paszporty szczepionkowe i od kiedy będą obowiązywały? Komisarz Komisji Europejskiej po raz pierwszy zaprezentował wzór dokumentu, który ma zostać wprowadzony zarówno w wersji elektronicznej, jak i cyfrowej.

  • Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być dostępny nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale też w wersji papierowej

  • Według wstępnych planów nowy dokument ma zostać wprowadzony 15 czerwca

  • Paszport szczepionkowy ma zawierać wszystkie informacje związane z testami, szczepionkami oraz zakażeniami COVID-19 okaziciela

Paszport szczepionkowy ma przede wszystkim ułatwić podróże międzynarodowe w granicach Unii Europejskiej. Dzięki temu więcej wczasowiczów może się zdecydować na wakacyjne wyjazdy, a to z kolei wspomoże branże turystyczne w poszczególnych krajów.

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego pokazał, jak mają wyglądać nowe dokumenty. Zaprezentował zarówno wersję elektroniczną, jak i papierową.

Jak będzie wyglądał paszport szczepionkowy?

Thierry Breton był gościem we francuskiej telewizji RTL. Na antenie pokazał, jak ma wyglądać Cyfrowy Zielony Certyfikat, bo taka jest oficjalna nazwa dokumentu, który chce wprowadzić UE.

celnicy udaremnili przemyt

Celnicy na wyspie Baltara odkryli przemyt 185 żółwi lądowych. Były ukryte w walice

CZYTAJ DALEJ

Na zdjęciach zamieszczonych na profilu Mangin Catherine na Twitterze widać, że w obu wersjach - zarówno papierowej, jak i cyfrowej - paszport ma mieć specjalny kod QR. Jego rolą jest zapewnienie autentyczności oraz bezpieczeństwa dokumentu.

Zawierać ma informacje o rodzaju otrzymanej przez okaziciela szczepionki, wyniku ostatniego testu na COVID-19 lub zakażeniu w przypadku ozdrowieńców.

Na zdjęciu widać również podstawowe informacje o okazicielu, takie jak nr paszportu, datę ważności, płeć, imię oraz nazwisko, a także datę urodzenia.

Paszport koronawirusowy podzielił Europę

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego zapewnia, że Certyfikat nie będzie obowiązkowy, bez wątpienia jednak może ułatwić podróżowanie po Europie. Osoby, które nie będą chciały go wyrobić, będą mogły okazywać negatywny wynik testu na COVID-19, tak jak ma to miejsce w tym momencie.

Od chwili pojawienia się pomysłu wprowadzenia wspólnego dokumentu dla całej UE, wielu polityków i turystów sugerowało, że może to być krok ku dyskryminacji części podróżnych. Brak obowiązku wyrobienia paszportu ma być dowodem na to, że Komisja Europejska chce uniknąć wszelkich sugestii o dzieleniu obywateli.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bartosz Grodecki, również niedawno skomentował sprawę Certyfikatu. Jego zdaniem wiele rządów państw unijnych było dość sceptycznych w kwestii wprowadzania paszportu, ostatecznie jednak projekt został przyjęty.

Mimo to polityk zauważał na antenie radia Wnet, że już teraz podróżni robią testy i okazują certyfikaty przejścia szczepienia, więc nowy dokument jedynie zgromadzi te wszystkie informacje w jednym miejscu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >