Turysci.pl Polska Inwazja na szlakach w polskich górach. Uważajcie na niebieskie ślimaki
Fot. Turyści.pl - Klaudia Zawistowska/Facebook

Inwazja na szlakach w polskich górach. Uważajcie na niebieskie ślimaki

9 maja 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Nie tylko turyści wiosną wykazują się aktywnością na górskich szlakach. W tym czasie łatwiej możemy natrafić na ślady okolicznych zwierząt. Dlatego trzeba bardzo uważać, aby nie zakłócać ich spokoju. I nie mamy tutaj na myśli tylko zwierząt większych gabarytowo.

Spotkanie ze zwierzętami może dla nas skończyć się nieprzyjemnie, ale my również możemy nieumyślnie im zagrażać. W szczególności mniejszym okazom, które ciężej jest dostrzec. Pieniński Park Narodowy przypomina nam o nich na przykładzie intrygującego niebieskiego ślimaka bez muszli.

Czym jest niebieski ślimak i gdzie można go spotkać?

“T o pomrów błękitny, przedstawiciel rodziny pomrowiowatych i ślimaków nagich, czyli o zredukowanej i niewidocznej z zewnątrz muszli. W Polsce występuje w Karpatach, głównie w lasach, w wilgotnych wąwozach, wśród murszejących pni i kamieni. Żywi się grzybami oraz różnymi częściami roślin” - wyjaśnia na swoim profilu facebookowym Pieniński Park Narodowy.

Największą szansę na zobaczenie ślimaka mamy w deszczowe, pochmurne dni. Jego kolor jest intrygujący. Zatem nic dziwnego, że będzie cieszył się zainteresowaniem niejednego turysty na szlaku.

Pieniński Park Narodowy apeluje o ostrożność

Jednak z ciekawością też musi iść rozwaga. Ślimaki poruszają się bardzo wolno i są na tyle małe, że ciężko je dostrzec. Dlatego Pieniński Park Narodowy apeluje o zachowanie ostrożności na szlakach.

Wędrując w górach patrzmy pod nogi i zwróćmy uwagę, czy na szlaku nie ma tego jednego z ładniejszych polskich ślimaków lub innego przedstawiciela świata bezkręgowców i pozwólmy im bezpiecznie dojść tam, gdzie zmierzają” - doradza Pieniński Park Narodowy.

Jakie zwierzęta możemy spotkać w Karpatach?

Nie tylko ślimaki możemy spotkać w polskich Karpatach. Jak podaje serwis konwencjakarpacka.org.pl na terenie Karpat znajdują się ssaki drapieżne (wilki, niedźwiedzie, rysie, lisy itd.), roślinożerne (jelenie, świstaki, kozice itd.), ptaki, tj.: puchacze, orły i myszołowy, liczne gatunki gadów i płazów, wśród których są salamandry plamiste czy żmije, a także ponad 3000 gatunków bezkręgowców.

Tatrzański Park Narodowy zamyka słynny szlak. Powód jest bardzo ważny
Ta trasa wije się niczym żmija. Najbardziej kręta droga w Polsce prowadzi do niezwykłego miejsca
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy