Turysci.pl

fot. pixabay.com/EliFrancis

Grecja przedłuża obostrzenia dotyczące lotniczych podróży międzynarodowych

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Grecja przedłuża obostrzenia dotyczące podróży zagranicznych do 19 kwietnia. Każda osoba przekraczająca granice, zobligowana jest do wykonania testu, okazania negatywnego wyniku i poddaniu się kwarantannie. Wyrywkowo badania przeprowadzane są też na lotniskach.

  • W niedzielę władze Grecji ogłosiły przedłużenie restrykcji z powodu rosnącej liczby zachorowań

  • Każda osoba podróżująca z zagranicy musi poddać się obowiązkowej kwarantannie i przedstawić negatywny test na COVID-19

  • Grecja zakazała większości lotów międzynarodowych z krajów nienależących do Unii Europejskiej

Władze Grecji od dłuższego czasu głośno dają znać, że chcą jak najszybciej otworzyć granice dla turystów z Europy . Niestety sytuacja pandemiczna z ostatnich dni bardzo boleśnie zweryfikowała te plany. W niedziele ogłoszono, że obostrzenia dla osób przekraczających granice Hellady zostaną przedłużone.

Grecja przedłuża obostrzenia dla podróżnych

8 stycznia 2021 roku Grecja zadecydowała o wprowadzeniu obostrzeń pandemicznych dla podróżnych z zagranicy. Miały one obowiązywać do odwołania, ale w ostatnim czasie pojawiły się głośne sugestie, że w najbliższym czasie mogą zostać zdjęte.

W Wielką Niedzielę rząd ogłosił, że jednak przepisy zostają przedłużone do 19 kwietnia. Zgodnie z nimi każda osoba, która chce przekroczyć granice, musi:

  • Wykonać test na obecność COVID-19 do 72 godzin przed przybyciem do kraju;

  • Okazać negatywny wynik badania PCR;

  • Poddać się 7-dniowej kwarantannie;

  • Wypełnić formularz PLF (Passenger Locator Form).

Dodatkowo, osoby przylatujące z Wielkiej Brytanii, zobowiązane są do wykonania jeszcze jednego testu na koniec izolacji. Na greckich lotniskach służby mogą też prosić losowych pasażerów o wykonanie badania po przylocie.

Obecnie do Grecji przylecieć mogą osoby z 10 krajów nienależących do Unii Europejskiej. Dozwolone są podróże z Izraela, a zaszczepieni dwoma dawkami preparatu, nie muszą poddawać się kwarantannie .

Mimo wszystko wszelkie wycieczki o charakterze turystycznym do Grecji są odradzane - na terenie całego kraju obowiązuje kwarantanna. Wprowadzono zakaz podróżowania, a każdy powód wyjścia z domu trzeba zgłosić drogą SMS. Zamknięte są również wszystkie atrakcje turystyczne czy sklepy z pamiątkami.

Kiedy Grecja otworzy się dla turystów z zagranicy?

Hellada już w połowie marca zapowiedziała, że planuje otwarcie granic dla turystów z zagranicy 14 maja. Kilka dni temu tamtejszy Minister turystyki ogłosił już jednak, że rząd zamierza zrobić wszystko, by tę datę przyśpieszyć.

Harry Teocharis w rozmowie z ateńską agencją informacyjną ANA stwierdził, że o ile sytuacja pandemiczna na to pozwoli, plan odmrażania gospodarki zostanie wdrożony w życie wcześniej. W obliczu dzisiejszego ogłoszenia jednak trudno przewidzieć, jakie będą dalsze kroki greckiego rządu.

Jednocześnie greccy politycy podkreślają, że wiele państw z Europy wyraża zainteresowanie wymianą turystyczną z nimi. Pomóc w tym może wprowadzenie Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, którego projekt niedawno ogłosiła Komisja Europejska. Zgodnie z zapowiedziami, ma on szansę wejść w życie już w czerwcu, na ten moment jednak są to tylko plany.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: tvn24

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Tłumy pod jedną z największych europejskich atrakcji. Trudno tu o dobre zdjęcie nawet o świcie
Czytaj więcej >

Europa

W tym kraju możesz nazwać faceta frajerem i się nie obrazi
Czytaj więcej >

Europa

To jeszcze nie koniec "afery ciastowej" w Ryanairze. Lokalne władze się oburzają, a pasażerowie słono płacą
Czytaj więcej >

Europa

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Czytaj więcej >

Europa

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Czytaj więcej >

Europa

Szokujące odkrycie na plaży. Woda wyrzuciła na brzeg biały pojemnik z nietypową zawartością
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Europa

Europa

Magda Antoł

Prawdziwi strongmani Tatr. Potrafią unieść na raz kilkadziesiąt kilogramów
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Przełomowa technologia na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów będzie 450 km dalej
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Świetne wieści od polskich kolei. Miłośnicy atrakcji wodnych i gór będą zachwyceni
Czytaj więcej >