Ekspert rządu: "Huśtawki z zamykaniem granic to przesada. Europa jest otwarta”
-
Członek Rady Medycznej przy premierze Morawieckim twierdzi, że zamykanie granic Polski i wstrzymywanie ruchu granicznego nie ma sensu
-
Prof. Flisiak jest przekonany, że Polacy będą mogli wyjechać na letnie wakacje. Sugeruje, że sytuacja pandemiczna może poprawić się już nawet w maju lub czerwcu
Niedawno w mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, zgodnie z którymi rząd miał dyskutować nad zamknięciem części granic Polski oraz przywróceniu niektórych obostrzeń. Rzekomo omawiano wprowadzenie zakazu wejścia osób poniżej 18. roku życia do hoteli oraz wstrzymanie funkcjonowania hoteli . Informacje te wzbudziły niepokój u Polaków.
Czy pomysł zamknięcia granic Polski ma sens?
Wielu z nas zarezerwowało już majówkowe i wakacyjne urlopy , nadal istnieje jednak obawa, czy regularnie wprowadzane obostrzenia pozwolą na wyjazd. Podczas poniedziałkowej, porannej rozmowy w RMF FM, zapytany m.in. o te kwestie został członek Rady Medycznej przy premierze i lekarz chorób zakaźnych, prof. Robert Flisiak .
Na antenie zapytano go, czy jego zdaniem zamykanie granic lub zakaz wpuszczania młodzieży do hoteli może zapobiec rozwojowi pandemii .
– Zamykanie granic nie ma sensu, no bo widzimy, co się dzieje naokoło. To, że u nas jest trochę mniej [ zakażeń – przyp. Red. ] , to nie znaczy, że za tydzień czy dwa nie będzie odwrotnie. Więc takie huśtawki z zamykaniem granic to jest przesada. Europa jest otwarta i w obecnej sytuacji nie mamy warunków, by uszczelnić granice [pis. org.] – powiedział prof. Robert Flisiak dla RMF FM.
W odpowiedzi na to, prowadzący rozmowę Robert Mazurek zauważył, że można by zalecić, aby wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski, przedstawiały wynik testu na koronawirusa . Zdaniem eksperta jednak to również nie jest dobry pomysł.
– I co zrobimy z takimi testami? Zamkniemy tych ludzi na kwarantannie? A co z tymi, którzy przechorowali, są ozdrowieńcami? – pyta prof. Flisiak, lekarz chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy premierze.
Jak będą wyglądać wakacje 2021?
Pod koniec rozmowy, by nadać jej optymistyczny ton, dziennikarz zapytał swojego rozmówcę o to, czy pojedziemy na wakacje . Na szczęście w tej kwestii ekspert rzeczywiście ma dobre informacje – jest pewien, że letnie wyjazdy będą możliwe, choć pod pewnymi warunkami.
– Tak, być może z jakimiś ograniczeniami, wierzę, że nie takimi, jakie mamy teraz. Ale wierzę, że pojedziemy. Myślę, że może nawet wcześniej uda się wyjeżdżać – twierdzi gość RMF FM - Jestem przekonany, że w maju będziemy mieli znacznie lepszą sytuację epidemiologiczną, a na pewno w czerwcu, niż w tej chwili .
Wielu ekspertów z branży turystycznej również jest przekonanych, że tegoroczne wakacje nie będą się bardzo różniły od tych ubiegłorocznych. Reżim sanitarny z pewnością nadal będzie przestrzegany w większości krajów świata, a środki bezpieczeństwa towarzyszyć nam będą na każdym kroku. Jedyną zmianą mogą być tzw. paszporty covidowe oraz udogodnienia, które przysługiwać będą osobom zaszczepionym.
Z racji dynamicznie zmieniających się przepisów, zalecamy uważne śledzenie komunikatów naszego rządu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz władz kraju, w którym planujemy wakacje . Pozwoli to turystom przygotować się na wszelkie scenariusze, które spotkać ich mogą podczas zagranicznego wypoczynku. Nawet gdy nie ma nakazów, zalecamy zasłanianie ust oraz nosa w zatłoczonych pomieszczeniach i środkach transportu, a także dezynfekcję rąk w miejscach publicznych.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Wiceminister zdradził plany rządu. Mogą być zmiany na granicach
-
Wiceminister potwierdził. Trwa rozmowa o wprowadzeniu nowych obostrzeń
Źródło: RMF FM