Turysci.pl
gdańsk żuraw

Fot. pixabay.com/ Pawel_Pacholec

Żurawia w Gdańsku kojarzą wszyscy. Nie każdy wie, skąd się tam wziął

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Gdańsk jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest żuraw, którego charakterystyczny kształt kojarzą wszyscy. Nie każdy jednak wie, jaka była jego funkcja i skąd się tam w ogóle wzi

Żuraw jest obok fontanny Neptuna jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Gdańska. Nie każdy jednak zna jego historię, która może zadziwić wielu turystów odwiedzających to miasto.

Żuraw jest jednym z najsłynniejszych zabytków Gdańska

Żuraw w Gdańsku to nic innego niż zabytkowy dźwig portowy. Co ciekawe, jest to najstarszy zachowany tego typu zabytek w Europie. Obecnie jest jedną z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Służył przede wszystkim do przeładunku towaru (głównie piwa), czy stawiania masztów. Oprócz tego  niejednokrotnie wykorzystywany był jako element fortyfikacji obronnych oraz jako brama miejska.

Obecna konstrukcja jest murowano-drewniana. Różni się jednak od pierwszej, całkowicie drewnianej, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1367 roku. Ówczesny dźwig spłonął jednak w 1442 roku.

Żuraw, który przetrwał do dzisiejszych czasów, powstał w latach 1442-1444. Są to dwie ceglane baszty a pomiędzy nimi umieszczono drewniany mechanizm dźwigu. 

Urządzenie za czasów swojej używalności było w stanie podnieść ciężar około czterech ton, na wysokość jedenastu metrów. Mechanizmem napędowym dźwigu są dwa bębny o średnicy około sześciu metrów. Jego siłą napędową byli ludzie stąpający wewnątrz tych bębnów (tzw. kół deptakowych).

Żuraw w Gdańsku, fot. Pixabay/ rauschenberger

W trakcie zajęcia miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku gdański Żuraw został podpalony. Mury ocalały jedynie w 60 procentach, natomiast drewniana konstrukcja została całkowicie zniszczona. Dokumentację rekonstrukcyjną opracowano w 1956 roku, a następnie rozpoczęła się odbudowa. W 1962 roku Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu.

Na terenie Żurawia znajduje się ekspozycja stała pt. Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowego miasta, prezentująca barwny obraz życia dawnego Gdańska. Jedna z sal poświęcona jest również warsztatom rzemieślniczym produkującym na rzecz szkutnictwa: powroźników, masztowników, żaglomistrzów, smolarzy czy kotwiczników.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: gdansk.turystyka.pl/

Podobne artykuły

Zbiórka dla Pana Michała

Polska

Pan Michał zdobył Koronę Gór Polski, teraz potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >