Turysci.pl
gdańsk żuraw

Fot. pixabay.com/ Pawel_Pacholec

Żurawia w Gdańsku kojarzą wszyscy. Nie każdy wie, skąd się tam wziął

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Gdańsk jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Jednym z jego najciekawszych zabytków jest żuraw, którego charakterystyczny kształt kojarzą wszyscy. Nie każdy jednak wie, jaka była jego funkcja i skąd się tam w ogóle wzi

Żuraw jest obok fontanny Neptuna jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Gdańska. Nie każdy jednak zna jego historię, która może zadziwić wielu turystów odwiedzających to miasto.

women-ge746a00cd 1280

Minister Zdrowia ogłosił nowe restrykcje. Dotkną także podróżujących

CZYTAJ DALEJ

Żuraw jest jednym z najsłynniejszych zabytków Gdańska

Żuraw w Gdańsku to nic innego niż zabytkowy dźwig portowy. Co ciekawe, jest to najstarszy zachowany tego typu zabytek w Europie. Obecnie jest jedną z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Służył przede wszystkim do przeładunku towaru (głównie piwa), czy stawiania masztów. Oprócz tego  niejednokrotnie wykorzystywany był jako element fortyfikacji obronnych oraz jako brama miejska.

Obecna konstrukcja jest murowano-drewniana. Różni się jednak od pierwszej, całkowicie drewnianej, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1367 roku. Ówczesny dźwig spłonął jednak w 1442 roku.

Żuraw, który przetrwał do dzisiejszych czasów, powstał w latach 1442-1444. Są to dwie ceglane baszty a pomiędzy nimi umieszczono drewniany mechanizm dźwigu. 

Urządzenie za czasów swojej używalności było w stanie podnieść ciężar około czterech ton, na wysokość jedenastu metrów. Mechanizmem napędowym dźwigu są dwa bębny o średnicy około sześciu metrów. Jego siłą napędową byli ludzie stąpający wewnątrz tych bębnów (tzw. kół deptakowych).

W trakcie zajęcia miasta przez Armię Czerwoną w 1945 roku gdański Żuraw został podpalony. Mury ocalały jedynie w 60 procentach, natomiast drewniana konstrukcja została całkowicie zniszczona. Dokumentację rekonstrukcyjną opracowano w 1956 roku, a następnie rozpoczęła się odbudowa. W 1962 roku Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu.

Na terenie Żurawia znajduje się ekspozycja stała pt. Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowego miasta, prezentująca barwny obraz życia dawnego Gdańska. Jedna z sal poświęcona jest również warsztatom rzemieślniczym produkującym na rzecz szkutnictwa: powroźników, masztowników, żaglomistrzów, smolarzy czy kotwiczników.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: gdansk.turystyka.pl/

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Bilety kolejowe na Pomorzu zdrożeją. Zła wiadomość dla podróżujących

Czytaj więcej >

Polska

TPN zamyka popularny szlak. Powodem niedźwiedź

Czytaj więcej >

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >