Ferie 2021 a koronawiruswikimedia.commons/ Rafał Klisowski/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Ministerstwo Zdrowia zabiera głos. Zła wiadomość dla Polaków na sezon zimowy, chodzi o hotele

Ferie w przyszłym roku mają wyglądać inaczej niż zwykle. Z powodu koronawirusa obowiązywać będzie wiele restrykcji. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że obiekty hotelarskie oraz restauracje pozostaną zamknięte. Zaapelowano o spędzanie urlopu w domu.

Ferie 2021 nie będą takie, jak wiele osób oczekuje. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zamknięcie większości usług oraz poprosiło o pozostanie w domach. Już wcześniej spodziewano się takiej decyzji.

Ferie w domach. Słowa ministerstwa

Podczas briefingu prasowego rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz został zapytany, czy w nadchodzącym sezonie zimowym można liczyć na otwarte hotele. Przypominamy, że aktualnie są one zamknięte.

- Na dzień dzisiejszy, jeżeli miałbym się odnieść do sytuacji, która będzie obowiązywała w ferie (...), to w ferie nadal obiekty hotelarskie pozostaną zamknięte, restauracje pozostaną zamknięte - odpowiedział przedstawiciel resortu zdrowia. Co więcej, mężczyzna zapowiedział także zamknięcie kwater prywatnych.

W ostatnią sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że ferie zostaną skumulowane w terminie od 4 do 17 stycznia. Wytłumaczył, że zwykle ferie są rozłożone na różne województwa w różnym czasie po to, by ruch turystyczny w gospodarce był większy, ale obecnie oczekiwany jest odwrotny efekt.

Wcześniej pisaliśmy, że wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że pomimo wielu restrykcji skoki narciarskie i turystyczne będą możliwe przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Sprawę skomentował także rzecznik MZ.

- Rzeczywiście jest tu w tej chwili mowa o możliwości otwarcia stoków narciarskich, ale raczej ukierunkowałbym te stoki narciarskie dla osób zamieszkujących w pobliżu, niż dla osób, które chciałyby się wybrać na ferie. Ferie w tym roku spędzamy w domu - wyjaśnił Andrusiewicz.

Do stoków narciarskich odniosło się też Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które wydało nawet komunikat. Wspólnie z branżą narciarską wypracowany został protokół sanitarny, który został już zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.

- Stoki narciarskie i turystyczne będą otwarte w sezonie zimowym 2020/21 przy ścisłym reżimie sanitarnym, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom - czytamy w oświadczeniu MRPiT.

Kryzys w branży turystycznej

Decyzja o zamknięciu hoteli do 27 grudnia, że wiele osób utrzymujących się z turystyki wpadło w duże problemy. Mowa w szczególności o przedsiębiorcach w górach, gdzie sezon świąteczny oraz ferie są najważniejszym etapem w roku. Co więcej, wiele osób obawiało się, że hotele pozostaną zamknięte także na ferie, co będzie oznaczało brak turystów. Teraz te informacje się potwierdziły.

1. Górale są wściekli. Zrozpaczeni powiedzieli wszystko, uderzyli w rząd
2. Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodzianka
3. Wielkie odkrycie na dnie Morskiego Oka. Tysiące turystów nie miało pojęcia, dlaczego na dnie tkwi wielki wrak?

- Branża hotelarska z niedowierzaniem przyjęła decyzję rządu dotyczącą przedłużenia ograniczeń w działalności usług hotelarskich o kolejne długie tygodnie, aż do 27 grudnia - powiedział sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) Marcin Mączyński. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Źródło: TVN24 BiS

Następny artykuł