Turysci.pl
ferie 2021 co robić

Fot. Pixnio.com @Marko Milivojevic

Ferie 2021: Polska powinna wziąć przykład z innych krajów? Za granicą wiedzą, co robić

22 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Ferie 2021 w Polsce wywołują skrajne emocje. Plan ogłoszony przez premiera Morawieckiego wzbudził liczne głosy niezadowolenia. Tymczasem za granicą znaleźli sposób na organizację sezonu zimowego bez zamykania wyciągów i stoków narciar

Wszystko wskazuje na to, że ferie 2021 będą zorganizowane w zupełnie inny sposób niż wakacje zimowe w poprzednich latach. Po konferencji premiera Morawieckiego drży już cała branża narciarska. Swój sposób na sezon zimowy znaleźli Włosi – tam fani sportów będą mogli korzystać z wielu atrakcji. Wprowadzono szereg konkretnych procedur, by nie ograniczyć ruchu turystycznego. O szczegółach informuje serwis Tanie Loty.

Włosi postanowili zorganizować ferie 2021 tak, by zapewnić wczasowiczom bezpieczeństwo, ale nie odcinać ich od atrakcji turystycznych i nie skazywać branży na ponoszenie kolejnych gigantycznych strat. Być może za ich przykładem powinni pójść także Polacy. Właściciele pracujący w sektorze narciarskim usłyszeli już jednak, że wyciągi pozostają wyłączone z użytkowania aż do odwołania.

Włosi mają plan na ferie 2021

Włosi ogłosili już plan na ferie 2021. Wszystko wskazuje na to, że w popularnych regionach turystycznych przerwa zimowa będzie wyglądała zupełnie inaczej niż w Polsce. Stoki narciarskie i wyciągi będą funkcjonowały, choć zgodnie z reżimem sanitarnym. Dzięki temu fani sportów zimowych nie będą musieli spędzać tego okresu w domach. Plan potwierdzili już eksperci.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Tanie Loty eksperci włoscy planują umożliwić korzystanie z atrakcji turystycznych w żółtych i pomarańczowych strefach, w których zagrożenie epidemiczne jest niższe. Na stokach narciarskich mają obowiązywać noszenie maseczek na stokach, limit narciarzy i ograniczenie do 50 procent zajętych miejsc w kolejkach górskich.

Uprawianie wszelkich sportów zimowych będzie tymczasowo zakazane w czerwonych strefach, w których zagrożenie epidemiczne jest najwyższe. Niestety obszary te obejmują najpopularniejsze regiony turystyczne jak Lombardia, Piemont i Dolina Aosty. Tam wczasowicze, którzy liczą na zimowe szaleństwa, nie będą mieli czego szukać. Eksperci nie wykluczają jednak poszerzenia obszaru, w którym będzie można jeździć na nartach.

Co ciekawe, ograniczenia dotyczące maksymalnej liczby osób korzystających z zimowych atrakcji turystycznych, nie obejmują wyciągów narciarskich. Zgodnie z planem opracowanym przez ekspertów te będą mogły być zajęte w 100 procentach. Specjaliści zasugerowali również wprowadzenie dziennego limitu liczby narciarzy na stoku, który będzie mógł być kontrolowany dzięki internetowej sprzedaży biletów.

W planie włoskich ekspertów uwzględniono wiele procedur, które mają nie dopuścić do powstawania kolejek przed kasami do wyciągów i kolejek górskich. Zaznaczono, że podstawową zasadą jest obowiązek zachowania dystansu społecznego. Włosi czekają już na otwarcie sezonu i wprowadzenia tych kroków. Zazwyczaj wczasowicze pojawiają się na stokach około 8 grudnia. Zamiast zamykania branży turystycznej, zaapelowano do właścicieli do przygotowanie się na funkcjonowanie w warunkach pandemicznych.

Ferie 2021 w Polsce

Obecnie w Polsce ferie 2021 nadal stoją pod dużym znakiem zapytania. Wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z mediami potwierdził, że wyciągi wraz z innymi atrakcjami turystycznymi zostaną zamknięte, nie podając terminu wznowienia ich funkcjonowania. Wiele jednak wskazuje, że do 28 grudnia sytuacja ta nie ulegnie zmianom. Niepokój wywołała także decyzja o skumulowaniu ferii, które mają trwać od 4 do 18 stycznia.

Jednak właściciele obiektów narciarskich przygotowują się na sezon zimowy. Niedawno pisaliśmy również o strategii przedsiębiorców. W niektórych miejscach prace ruszyły już pełną parą, a na stokach pojawili się pierwsi narciarze i dzieci na sankach, którzy wypróbowali już sztuczny śnieg.

1. Nie możemy uwierzyć. Zbadali śnieg na Mount Evereście i ujawnili, co w nim było2. Pekao przekazał fatalne wieści. Wiele osób będzie mocno zawiedzionych, także klienci innych banków3. Polsat ujawnia: jednak nie będzie zakazu. Gigantyczna nadzieja dla tysięcy Polaków na zimowy sezon urlopowy

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądają przygotowania do sezonu zimowego w Bieszczadach, możecie przeczytać o tym w naszym artykule. Właściciele nie rezygnują z pracy mimo niepewności. W niektórych miejscach rozpoczęło się już naśnieżanie.

Źródło: Tanie Loty

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >