Turysci.pl Polska Fatalne wieści dla turystów. GOPR wydał pilny komunikat, zamknięto popularne szlaki
Fot. Shutterstock/Maniock Karkonosze

Fatalne wieści dla turystów. GOPR wydał pilny komunikat, zamknięto popularne szlaki

8 grudnia 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

GOPR Karkonosze ogłosił ważny komunikat dla turystów, którzy planowali w najbliższym czasie udać się na górskie szlaki. Po konsultacjach zdecydowano, że niektóre należy jak najszybciej zamknąć. Którędy nie będzie można przejść? Już wyjaśniamy. Zagrożenie jest poważne.

Komunikat GOPR. Turyści nie powinni lekceważyć zagrożenia w górach

W górach spadł już pierwszy śnieg, co sprzyja wyjazdom turystycznym. Wielu Polaków planowało w grudniu udać się w Karkonosze . Niestety Karkonoski Park Narodowy musiał podjąć bardzo ważną decyzję. Miłośnicy gór nie będą zachwyceni.

W związku z pilnym ogłoszeniem GOPR-u Karkonosze, park zamknął popularne szlaki. Powodem są lawiny . “Silny wiatr z kierunków zmiennych powoduje przenoszenie śniegu i odkładanie w depozytach po stronach zawietrznych. W górnych partiach żlebów kotłów polodowcowych, za przełamaniami terenu oraz w zagłębieniach, tworzą się deski śnieżne o zwartej strukturze” - czytamy w komunikacie GOPR .

W Zakopanem rozbłysły świąteczne dekoracje. Turyści muszą zapłacić kosmiczną kwotę, by je obejrzeć
Polski las owiany grozą. Nie wszyscy mają odwagę, by do niego wejść

Zamknięte szlaki w Karkonoszach

Karkonosze są częstym kierunkiem, który turyści, w tym Polacy odwiedzają w okresie jesienno-zimowym. Panujące tam obecnie warunki nie są ani trochę sprzyjające i stwarzają zagrożenie dla turystów . Karkonoski Park Narodowy zdecydował się zamknąć następujące szlaki :

Szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką na odcinku od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski, niebieski od krzyżowania ze szlakiem czerwonym tzw. zakosami do Czarnego Grzbietu, od Domku Myśliwskiego przez Kocioł Małego Stawu do schroniska Samotnia, żółty przez niszę niwalną Białego Jaru od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym tzw. Śląską Drogą, żółty od Mokrego Rozdroża do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy Śnieżnych Kotłach, szlak zielony od Mokrego Rozdroża przez Śnieżne Kotły do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, zielony nad Kotłem Szrenickim od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy (do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym).

Fot. Shutterstock- Pawel Uchorczak - Śnieżka.jpg
Fot. Shutterstock/Pawel Uchorczak - Śnieżka

Co zabrać zimą w góry?

Zimą ratownicy interweniują częściej, niż w pozostałych porach roku. Niestety wielu turystów wciąż naraża swoje zdrowie, a niekiedy życie przez brak odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, ale i sprzętu. Co zatem zabrać ze sobą na górską wędrówkę? Jeżeli planujemy wchodzić szczególnie na wyższe partie, oprócz odpowiedniego ubioru i obuwia koniecznie jest: raki, kask, lawinowe ABC . Należy jednak pamiętać, że nawet pozornie łatwe szlaki, zimą mogą dać w kość.

Takiego jarmarku bożonarodzeniowego jeszcze nie było. Płacisz raz i jesz ile chcesz
Czarny dzień na polskiej kolei. Gigantyczne utrudnienia, nie można nawet kupić biletu
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy