Czarny bocian na Śląsku! Jego pojawienie się jest cennym znakiem
Bocian uchodzi za polski symbol nastania wiosny. Mało kto pamięta, że nasz bocian biały ma mniej popularnego kuzyna.
Nie tylko bocian biały zawitał w Polsce. Niedawno na terenie województwa śląskiego pojawił się drugi, mniej popularny gatunek tego długonogiego ptaka. Został uchwycony na wideo, które można zobaczyć na Facebooku.
Czarny bocian zawitał na Śląsku
Wcześniej mieliśmy okazję obserwować na żywo czarne bociany w województwie łódzkim . Natomiast kilka dni temu na profilu Nadleśnictwa Lubliniec pojawiła się informacja o czarnym bocianie, który zawitał na ich terenie.
“ Na jednym z dziczych babrzysk pojawia się czarny bocian zwany hajstrą. Jest bardziej nieśmiałym i skrytym kuzynem bocianów, które znacie ze spotkań na łąkach i polach oraz gniazd znajdujących się wśród zabudowań” - podaje nadleśnictwo.
Bociany czarne zazwyczaj przebywają pojedynczo lub w parach. Ich głównym miejscem występowania są mokradła, okolice rzek i wód śródlądowych, z dala od zabudowań. Żywią się płazami, małymi rybami i bezkręgowcami.
Gdzie spotkać tego niezwykłego ptaka?
Spotkanie z czarnym bocianem może być nie lada wyzwaniem. Ten ptak jest bardzo płochliwy i unika jakiegokolwiek kontaktu z człowiekiem. Dlatego też zapuszcza się w bardziej dzikie i mniej uczęszczane przez ludzi partie lasu. Dodatkowo szukanie ich i przebywanie w ich pobliżu jest niewskazane.
“ Lasy lublinieckie zamieszkuje co najmniej kilka par tych pięknych ptaków, a miejsca ich gniazdowania są pod szczególną ochroną - nie prowadzi się tam żadnych prac leśnych oraz obowiązuje zakaz wstępu w pobliże gniazda” - informuje Nadleśnictwo Lubliniec.
Dlaczego czarne bociany są tak istotne dla lasów?
Ptak nie jest uznany za zwierzę szczególnej troski według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, ale w miejscach swojego występowania nie ma ich dużo. W Polsce czarne bociany są objęte ochroną. Obowiązuje zakaz fotografowania, nagrywania i obserwacji tych ptaków, gdyż takie zachowanie może je zaniepokoić i spłoszyć. Podlega też ochronie strefowej, czyli nie wolno wchodzić na teren ich gniazdowania.
“ Obecność bocianów czarnych świadczy o dobrej kondycji okolicznych lasów” - dodaje Nadleśnictwo Lubliniec.